Как да научите детето си да бъде упорито?

( Votes )
Оценка на читателите: / 0
Слаба статияОтлична статия 
alt Както се казва в една стара поговорка, успехът е 1% вдъхновение и 99% пот. Въпреки, че всеки родител иска неговото дете да успее в живота, много от тях се колебаят, когато става дума да научат детето си да бъде упорито. Това е така, защото придобиването на постоянство е процес, който изисква усилия и често жертви от страна на детето: то трябва да се откаже от времето за игра в полза на времето за учене, да тренира до умора, винаги да се опитва да бъде все по-добро. И така, струва ли си цената на постоянството? И ако е така, как можете да научите детето си да бъде упорито?
 
Какво им помага да бъдат упорити?
 
Постоянството означава да не се отказвате от постигането на целите си, когато попаднете в труден момент. Тя ви помага особено в трудни моменти и в безизходица. Липсата ѝ означава да се откажете от целта си и от свързаното с нея чувство на успех и удовлетвореност. Упоритостта допринася за успеха дори повече от интелигентността.
Удовлетворението, което изпитвате, когато получите нещо в резултат на постоянни усилия, е много по-голямо, отколкото когато получите нещо, без да правите нищо. Лесните удоволствия са по-мимолетни от тези, които са придобити чрез заслуги. Така че постигането на по-високи цели, дори да са по-трудни, носи по-голямо удовлетворение в дългосрочен план.
Когато постигнете нещо чрез постоянство,увереността ви в собствените ви сили нараства и това ще ви стимулира да си поставяте по-високи цели в бъдеще.
altУпоритостта може да вдъхнови и хората около вас да последват примера ви.
Така че ако научите детето си да бъде упорито, това значително ще увеличи шансовете му да постигне целите си и да се чувства по-пълноценно и удовлетворено от себе си.
 
Как можете да научите детето си да бъде упорито?

Упоритостта не се постига лесно, а е дългосрочен процес. Предложенията по-долу не са приложими веднага, а всъщност са принципи, които трябва да следвате последователно, ако искате да научите детето си да бъде упорито.
 
Помогнете му да развие вътрешната си мотивация. Причините, поради които децата правят нещо, са или защото се чувстват принудени, или защото очакват награда или похвала, или защото искрено искат да го направят. Очевидно е, че последният вид мотивация е най-добрият за детето. Вътрешната мотивация се поражда от интерес, ентусиазъм и любопитство. Колкото по-често детето е принуждавано, подкупвано или награждавано да направи нещо, толкова повече вътрешната му мотивация ще намалява. Затова го оставете да открие какво му харесва и да избере посоките, в които иска да се усъвършенства.
Научете го да отлага наградите. Не създавайте у детето си илюзията, че всеки път, когато поиска нещо, ще го получи, защото в реалния живот нещата не се случват по този начин. Научете се да казвате "не" на нереалистичните му искания и го научете да изчаква още малко. То ще бъде по-щастливо, когато получи нещо, което е искало дълго време, отколкото ако получи същото нещо при първото потропване с крак.
Покажете му, че неуспехът не е краят на света. Неизменно всеки акт на учене е свързан с грешки и децата преживяват хиляди неуспехи в началото на живота си, без да се обезкуражават. Постепенно обаче, ако бъдат хвалени по неправилен начин или ако бъдат сурово критикувани, когато се провалят, децата вече няма да си позволяват да се провалят и ще изоставят дейности с висок риск от неуспех. Затова похвалете вашето дете за усилията му и го насърчавайте да продължи, когато се затрудни.
altПокажете им, че постоянството е ценност. Очевидно най-силният пример за упоритост сте вие, родителят. След това следвайте примери от цял свят и истории на велики личности, които са успели в живота благодарение на постоянство.
Дайте на детето си добре структурирана програма. Предсказуемият график дава на детето ви повече спокойствие и сигурност. Когато то живее в подредена среда, е по-вероятно да стане упорито. Това е така, защото постоянството изисква и голяма доза вътрешна дисциплина.
Включете го в групи от упорити деца. Децата възприемат ценностите на групата си от връстници, така че се уверете, че упоритостта се цени в неговата група. Потърсете среда, в която децата постоянно упражняват и подобряват уменията си, и избягвайте среда, в която упоритите деца са определяни като зубрачи. Участието в обкръжение, в което добрите резултати са източник на гордост, също ще стимулира детето ви да бъде все по-добро и по-добро.
Научете детето си да бъде оптимист. Понякога целите на децата могат да бъдат много далечни или трудно постижими и поради това те могат да загубят своята привлекателност. Напомняйте на детето си, че това, което иска, е ценно и важно, и го окуражавайте, като му казвате, че един ден ще го постигне.

Източник:https://psihologpentrucopii.ro/








 


ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:

Добавете коментар

Вашето име:
Вашият email:
Заглавие:
Коментар: