Ревността и нейните значения - защо ревнуваме?

( Vote )
Оценка на читателите: / 1
Слаба статияОтлична статия 
alt Чувство на ревност възниква, когато човек възприема заплаха (реална или въображаема) за ценна връзка, идваща от трето лице.
 
Ревността в двойката се определя от Knox (1984) като набор от емоции, които възникват, когато човек гледа на еротичната връзка с любимия човек като на заплаха.

Какво всъщност чувстваме, когато ревнуваме?

Специфични чувства, които възникват, са страх от загуба/изоставяне, безпокойство, мъка, отбранителна позиция, уязвимост и безнадеждност.

Колко вида ревност има?

Ревността може да се появи във всеки тип връзка, включително приятелство, и е трудно да се избегне.
 
Mazur (1973) описва шест вида ревност:

Ревност-завист: тясно свързана с нивото на самочувствие; възниква, когато човек чувства, че партньорът е по-добър и че това превъзходство застрашава връзката. Често води до преувеличена самозагриженост, самосъжаление и депресия.

Ревност-притежание: развива се от чувство за притежание и невъзможност да се признае, че партньорът има отделна идентичност. Често човекът, проявяващ формата на собственическа ревност, се стреми да спечели власт над партньора.

Ревност-изключване: идва от чувството за изключване/пренебрегване и може да се увеличи поради времето, което партньорът изразходва в професията, в развлекателни и релаксиращи дейности или във взаимоотношения с други хора.

Ревност-конкуренция: Свързана е със себепознанието, самооценката и възприеманите несъответствия с партньора. Често постиженията и утвържденията на единия партньор се възприемат като заплаха за представата за себе си на другия партньор, което води до чувство на безпокойство и неадекватност.
 
Егоцентричен към ревността: тясно свързан с ролите. Това се случва, когато единият партньор не позволява и насърчава другия да изрази своята индивидуалност, въпреки че очаква и изисква другият да изпълнява традиционната си роля.

Ревност-безпокойство и страх: Възниква, когато междуличностните отношения се възприемат като застрашени – когато единият партньор изпитва чувство на страх от отхвърляне и безпокойство, че другият партньор прави много малко, за да поддържа връзката. Този тип ревност е резултат от чувство на лична несигурност и е придружено от състояние на силна тревожност.
 
Следователно ревността изразява отрицателно идео-афективно поведение на първични афекти, емоции, чувства и идеи.
 

altКакво причинява ревността?

 
Хората могат да започнат да ревнуват по много причини. Често чувствата на ревност произтичат от липса/проблеми в комуникацията,ниско самочувствие,самота или различни междуличностни граници в отношенията.
 

Други често срещани причини за ревност са:

  • Съперничество между братя и сестри: Братята и сестрите може да изпитват ревност/завист, когато изглежда, че друг брат или сестра получава повече любов, внимание или ресурси от родителите/болногледачите;
  • Несигурност: Ако човек в романтична или платонична връзка цени връзката, но се чувства несигурен за нея, може да възникне чувство на ревност; на работното място хората, които чувстват, че позицията им е застрашена, може също да ревнуват от несигурността.
  • Конкуренция: Жестоката конкуренция между приятели, братя и сестри или колеги може да доведе до чувство на ревност, ако рискът от загуба е висок.
  • Перфекционизъм: Перфекционистите могат да бъдат ревниви, ако често се сравняват с другите. Ревността може да възникне и когато перфекционистът се страхува, че успехът на друг човек ще се отрази негативно на неговия собствен успех.
  • Проблеми с доверието: Трудността да се доверяват на другите може да накара хората да се чувстват ревниви, когато техният приятел или партньор прекарва време с други хора или сами.
  • При тийнейджърите ревността най-често е свързана с ниско самочувствие.
altЕдно проучване установи, че окситоцинът, „хормонът на любовта“, който влияе на поведение като доверие, емпатия и щедрост, също влияе на противоположни поведения като ревност и завист. Следователно окситоцинът ни кара да се привързваме, обичаме, но и да ревнуваме.
 
Друго проучване на Kelley и колеги показа, че транскраниалното стимулиране с постоянен ток на левия фронтален кортекс предизвиква по-силни чувства на ревност след опит на отхвърляне при доброволци.
 
В литературата има няколко споменавания на пациенти с инсулт, които са развили вид ревност, наречена синдром на Отело, при която хората неправилно подозират и обвиняват партньора си в изневяра. Епонимът идва от трагедията на Шекспир (Трагедията на Отело, мавърът на Венеция), в която ревността на главния герой от предполагаемата изневяра на съпругата му в крайна сметка го кара да извърши брачно убийство. Всички пациенти, за които е описано, че имат синдром на Отело, са имали обширни удари с последваща загуба на функцията на десния фронтален кортекс.
 
Тъй като има области на мозъка, които могат да предизвикат ревност, най-вероятно всички хора се раждат с естествена склонност да ревнуват. Ако някои хора изпитват тези чувства по-силно, те може да имат работа с по-голяма или по-активна област на левия фронтален кортекс, която причинява ревност. Други хора са свръхактивирани тези области в мозъка си, ако са били постоянно сравнявани с други хора през целия си живот или ако са наблюдавали ревниво поведение от ранна възраст.
 
Завистта/ревността се счита за най-срамната емоция, защото включва чувство за по-ниско качество спрямо някой друг. Следователно това е емоция, от която повечето хора искат да се отърват.

altКакво можем да направим?

1.Забележете внимателно и приемете чувството на ревност.
Невъзможно е да разрешите проблем, ако откажете да го признаете. Първата стъпка в освобождаването на тази емоция е да я идентифицирате. Облегнете се и забележете чувствата си. Изпитвате ревност. Съзнателно вдишайте и издишайте и си кажете: „Ревнувам, но това не са моите емоции“.

2. Запитайте се как ревността влияе на връзката ви.
 
Може да е трудно да разпознаете проблемите, които вашата ревност причинява, но се насърчете, като направите първата стъпка към по-здрава връзка.
 
3. Запитайте се за причината за вашата ревност и какво се опитва да ви каже.
 
Често ревността се ражда от незадоволени нужди и желания. Определете собствените си нужди и желания. Открийте шестте човешки потребности. Вашата ревност може да ви казва нещо за шестте основни човешки потребности: нуждата от безопасност/комфорт, нуждата от сигурност, нуждата от важност/значимост, нуждата от любов/връзка, нуждата от растеж/развитие, нужда от принос. Тези нужди трябва да бъдат удовлетворени, за да имате пълноценна връзка.
 
4. Идентифицирайте несигурността си.
 
Направете списък с нещата, които ви карат да се чувствате несигурни. След като причините са изброени на хартия, ще ви бъде много по-лесно да ги обсъдите.
 
alt5. Изградете самочувствието си.
 
Можете да започнете, като правите някои упражнения за увереност пред огледалото, откривайки вашите качества. Ако се чувствате несигурни в себе си, може да имате изкривена представа, че не сте достатъчно добри. Като такъв вие постоянно очаквате да бъдете отхвърлени и предадени.
 
6. Обсъдете какво чувствате с партньора си.
 
7. Говорете с психотерапевт.
 
8. Запитайте се дали сте сигурни в това, което мислите.

Може би нещата не са точно такива, каквито ги мислите. Може би това е само вашето възприятие.









 


ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:

Ревността и нейните значения - защо ревнуваме? - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Добавете коментар

Вашето име:
Вашият email:
Заглавие:
Коментар: