10 ползи от пиенето на чай от джинджифил

( Votes )
Оценка на читателите: / 2
Слаба статияОтлична статия 
altЧаят от джинджифил се консумира от хиляди години благодарение на лечебните си свойства, като е основно средство на аюрведичната медицина, а и не само. В допълнение към ролята си за облекчаване и лечение на над 150 заболявания, джинджифилът е подправка, често използвана в приготвянето на храни.
 
За джинджифила или "кухненското злато"

Джинджифилът произхожда от Южна Азия и се използва от древни времена в различни рецепти. Името джинджифил идва от думата singivera, от диалект, говорен в миналото в Индия, и означава еленов рог. Популярен е и като джинджифил.
Джинджифилът всъщност представлява подземно стъбло, коренище на растението, и може да се консумира суров, нарязан и смесен с различни подправки, но също така и варен, под формата на джинджифилов чай, или пържен, за овкусяване на различни ястия, като е най-ценената подправка в азиатската кухня. Благодарение на цвета си, но и на ценните си свойства, които китайската медицина изпробва като лекарство, джинджифилът е наричан "златото на кухнята".
altКак се приготвя чай от джинджифил

За да се приготви чай от джинджифил, коренът на джинджифила трябва да се измие, да се нареже или настърже и да се добави към вряща вода, без да се кипва заедно с него, защото при кипенето се отстраняват летливите масла, които съдържа. След това съдът се покрива и се оставя да се запари за 30 минути, след което водата се прецежда.
Корен с дължина около 5 см е достатъчен за 500 мл/1 л вода, в зависимост от това колко концентриран искате да бъде чаят от джинджифил. Чаят от джинджифил може да се подслади с мед и да се добави лимон или мента на вкус.
Какво съдържа чаят от джинджифил

Чаят от джинджифил съдържа витамини, минерали, летливи масла, като например:
Витамин С - 5 mg
Витамин В6 - 0,2 mg
Желязо - 0,6 mg
Магнезий - 43 mg
Калций - 16 mg
Калий - 415 mg
Натрий - 13 mg
Протеин - 1,8 g
Мазнини - 0,8 g
Калории - 79
Захар - 1,7 g
Холестерол - 0 mg
Летливи масла: джингерол, цинеол, елемен, борнеол, бизаболен, куркумен, феладрен
altТоп 10 ползи от пиенето на чай от джинджифил

Доказано е, че чаят от джинджифил е полезен като помощно средство при лечението на различни заболявания, като има антисептично, антивирусно, противогъбично, противовъзпалително, антибактериално, антифебрилно действие, като е забележително отхрачващо, болкоуспокояващо, хипотензивно, спазмолитично и антитромбоцитно средство.
1. Чаят от джинджифил лекува настинки и грип

Чаят от джинджифил е ефективно средство за борба с настинките и грипа благодарение на способността си да унищожава бактериите и вирусите. Той понижава риска от инфекции, укрепва имунната система и е надеждно помощно средство при лечението на респираторни проблеми.

2. Чаят от джинджифил поддържа фигурата

Чаят от джинджифил е добър съюзник в диетите за отслабване и ефективно допринася за загубата на излишни килограми. Пиенето на две чаши дневно неподсладен чай от джинджифил, една сутрин и една вечер, намалява апетита и желанието за храна.
3. Чаят от джинджифил подобрява храносмилането

Чаят от джинджифил намалява киселинността на стомаха, стимулира ензимите в червата, които играят роля в усвояването на хранителните вещества, и освен това стимулира процеса на храносмилане. Консумиран редовно, той спомага за премахване на стомашния дискомфорт и подуването на корема.

4. Чаят от джинджифил подпомага сърдечносъдовата система

Чаят от джинджифил е добър съюзник при лечението на нарушения в кръвообращението благодарение на способността си да повишава нивото на червените кръвни телца в кръвта и по този начин да допринася за клетъчното насищане с кислород. Джинджифилът също така намалява нивата на триглицеридите и холестерола, понижава кръвното налягане, предотвратява образуването на кръвни съсиреци и има съдоразширяващи свойства.
alt5. Чаят от джинджифил се бори със стреса
Благодарение на мощните антиоксиданти чаят от джинджифил е ефективен в борбата с психическия стрес,хроничната умора, подпомага когнитивните функции, подобрява паметта и има енергизиращо и тонизиращо действие за организма. Освен това той предотвратява преждевременното стареене. Органичният индийски чай Тулси Лимон и Джинджифил е известен с ефекта си върху състоянията на тревожност. Tulsi Lemon & Ginger Organic India Tea е съставен от специална колекция билки със силен адаптогенен ефект, които действат синергично за балансиране и подобряване на психическото състояние, като повишават устойчивостта на организма към стрес.
6. Джинджифилът облекчава болката
Чаят от джинджифил може да облекчи болката както при самостоятелна консумация, така и при компреси, които се прилагат върху болезнени зони. Благодарение на своя аналгетичен и противовъзпалителен ефект той може да намали главоболието, менструалните болки, болките в ставите и мускулите. Използва се и като помощно средство при лечението на ревматоиден артрит, остеоартрит и остеопороза, включително за подобряване на подвижността на ставите.
7. Чаят от джинджифил понижава кръвната захар
Неподсладеният чай от джинджифил е отлично помощно средство за подобряване на здравето на хората с диабет тип 2, тъй като спомага за понижаване на кръвната захар. Многобройни проучвания с течение на времето са стигнали до заключението, че джинджифилът е мощно антидиабетно средство.

8. Джинджифилът поддържа здравето на устната кухина
Независимо дали се консумира като такъв или се използва като вода за уста, неподсладеният чай от джинджифил лекува проблеми с венците, като потиска бактериите, които причиняват гингивит и пародонтит. Той също така се бори с лошия дъх.
alt9. Чаят от джинджифил се бори с гаденето
Неподсладеният чай от джинджифил може да се консумира в умерени количества от бременни жени и е ефективен в борбата с гаденето, което съпътства бременността. Освен това той е ефективен за намаляване на морската болест и гаденето при движение, но също така и за борба със сутрешното гадене или гаденето, причинено от различни лечения, като например рак, химиотерапия или лъчетерапевтични процедури. Гаденето, причинено от проблеми с черния дроб или стомаха, също може да се пребори с чаша чай от джинджифил.
10. Чаят от джинджифил се бори с косопада
Джинджифилът е съставка, използвана в рецепти за козметични процедури, като има подхранващо и антиоксидантно действие. Пиенето на чай от джинджифил допринася за регенерацията на космените фоликули и по този начин се бори с косопада.
Джинджифил в домашно приготвени козметични процедури

Джинджифилът може да се използва под различни форми, включително при приготвянето на козметични рецепти със забележителни резултати за поддържане на красотата на кожата и косата.

Маска за лице с джинджифил. За да ободрите кожата и да изравните външния ѝ вид, смесете джинджифил на прах с мед (за суха кожа) или джинджифил на прах с вода и лимон (за мазна кожа) и нанесете върху лицето за 15-20 минути, след което изплакнете с топла вода. Компресите с джинджифилов чай, прилагани върху лицето, също възстановяват яркостта на кожата.

altДжинджифил за борба с белезите. Парченца джинджифил, нарязани и нанесени директно върху по-тъмни белези, подобряват вида на кожата.
Джинджифил за растеж на косата. Приложен върху скалпа, обръснатият джинджифил в комбинация с различни етерични масла за коса подобрява кръвообращението на скалпа и стимулира растежа на косата. След 30 минути може да се измие с нормален шампоан и изплакване с чай от джинджифил.

Джинджифил за борба с пърхота. Масажът на скалпа с етерично масло от джинджифил се бори с пърхота благодарение на антисептичното му действие.

Джинджифилът се бори с целулита.. Противовъзпалителните свойства на джинджифила помагат за премахването на целулита както вътрешно, с чай от джинджифил, така и външно, в рецепти за скраб. Така смесете 2 с.л. настърган джинджифил и настъргана лимонова кора с 1 чаша захар и 4 с.л. зехтин. Масажирайте върху проблемните зони, оставете за няколко минути и след това изплакнете с топла вода.












ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:

10 ползи от пиенето на чай от джинджифил - 3.0 out of 5 based on 2 votes

Добавете коментар

Вашето име:
Вашият email:
Заглавие:
Коментар: