Деца и преместване в чужбина. Защо някои се вписват лесно, а други стават обект на тормоз

( Votes )
Оценка на читателите: / 0
Слаба статияОтлична статия 

Стотици хиляди български деца живеят в чужбина. Някои от тях са родени там с единия или двамата си български родители и интеграцията им в общността е естествена и лесна. Същото се отнася и за децата, които са пристигнали в ранна възраст в осиновената страна. Но какво да кажем за по-големите деца, които са напуснали България, оставяйки след себе си близки приятели и колеги, баби и дядовци, учители и познати, с които ги свързват мили чувства и спомени? Тези, за които "дом" означава нещо повече от това къде са мама и татко?
 
Семействата, които решават да се преместят в друга държава, често подценяват последиците от тази промяна за децата си в средносрочен и краткосрочен план. Убедени, че преместването е в най-добрия интерес на децата им и ще им донесе по-добро бъдеще, те избягват да се сблъскват с трудностите на адаптацията, които могат да означават тормоз, дискриминация, чувство на неадекватност и несигурност и множество емоционални проблеми.

Децата имигранти - лесна мишена за дискриминация

 
"Като цяло пътят на имигранта е лотария. Желанието да се изгради по-добър живот е мощен мотиватор, който прави така, че трудът и рисковете, които се откриват в новата страна, си заслужават всички усилия. Дори ако родителите са развълнувани от преместването и обещаните възможности, децата обикновено имат малък принос при вземането на това решение. По време на миграционния процес децата могат да преживеят редица събития, които оказват влияние върху тяхното развитие, като например раздяла с разширеното семейство, приятелите, общността, но също така и промени в семейните правила и роли в новия контекст.

Когато пристигнат в приемащата държава, те могат да станат обект на дискриминация, макар че тя може да намалее с течение на времето. Психосоциалните трудности могат да включват чувство на самота, несправедливост, несигурност, които, ако не бъдат преодолени, могат да прераснат в емоционални проблеми с течение на времето. Проучванията също така показват, че съществуват фактори преди миграцията, като например стресови събития в страната на произход, които могат да допринесат за бъдещи проблеми."

altЕмоционално стабилните родители улесняват вписването на децата си в обществото

Родителите, макар и да могат да облекчат притесненията на децата си преди емиграцията, имат малък контрол върху това, което се случва по време на прехода. Това, което е сигурно, обаче, е, че нивото на тревожност на децата е по-ниско, ако родителите ги включват в обсъжданията и решенията относно имиграцията.
 
Съществуват и редица други променливи, които определят трудностите при приспособяването: отношението на приемащата страна към имигрантите, вече съществуващи психични заболявания, сплотеност на семейството и т.н.

"Въздействието на рисковите фактори може да бъде смекчено от защитни фактори като достъп до образование и услуги, социална подкрепа, познаване на езика на приемащата страна, стабилна семейна структура и добро психично здраве на родителите. Социалната и общностната интеграция също могат да действат като защитни фактори за младите имигранти, като опосредстват и улесняват процеса на акултурация".

Езиковата бариера и тормозът

За повечето деца езиковата бариера е основното препятствие пред лесната адаптация.
"Езикът е не само средство за ежедневна комуникация, но и мощен символ на принадлежност и, за съжаление, причина за дискриминация, ако не се овладее. Освен това езикът играе важна роля при установяването и задълбочаването на социалните контакти с мнозинството от населението на приемащата страна, както за възрастните, така и за децата."
 
Редица проучвания показват, че младежите имигранти е по-вероятно да бъдат тормозени, а тези, които са подложени на тормоз, имат повече междуличностни, социално-емоционални, здравословни проблеми и дори проблеми с употребата на наркотици.
"Данните сочат, че вероятността и видът на тормоза варират в зависимост от пола; момичетата са по-склонни да преживяват вербални и релационни форми, докато момчетата са по-склонни да преживяват физически тормоз"

altЕдно и също движение може да означава травма за едно дете и радост за друго

За някои деца всеки вид преместване може да има сериозни негативни последици, независимо дали става въпрос за смяна на страната, родния град, училището или просто за преместване от един квартал в друг.
 
В някои случаи преместването може да се окаже травмиращо за децата, дори ако родителите са предприели тази стъпка с най-добри намерения и в полза на своите малчугани. "Много хора, с които провеждам терапия, казват, че някои премествания в детството или юношеството им - от едно училище в друго или от една къща в друга - са били травмиращи за тях.
 
В повечето случаи възрастните са очаквали малките да се справят. И ако се оплачеха, че са напуснали приятелите си, че са оставили всичко познато, или им кажат, че са тъжни, получаваха само прегръдка и окуражаване."
Влиянието на преместването върху децата от едно и също семейство може да бъде много различно в зависимост от личността на детето и новата среда.
 
Съветът е родителите да приемат, че преместването може да създаде социални трудности за децата и че то може да тласне тийнейджърите и децата в предпенсионна възраст към различни проблемни действия и жестове, само и само да бъдат приети в новите си общности. Kогато е възможно, преместването трябва да се прави, когато детето преминава от един училищен етап в друг: от детска градина в училище, от начално в средно училище и т.н.












ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:

Добавете коментар

Вашето име:
Вашият email:
Заглавие:
Коментар: