Австралиецът Дейв Ренеке, с помощта на сложни компютърни програми за определяне на точните позиции на небесните тела в картата на небето, изчислил, че звездата, ознаменувана от влъхвите за чудо, е могла да се види така ясно, както е описана в Библията, само през лятото на 2 години пр. Н. Е. Използвайки текст от Евангелие на Матея, в качеството на основа за определяне на телата в съзвездието Лъв, той стигнал до извода, че точната дата на описаните събития е 17 юни.
„Астрономията е много точна наука, която позволява с точност да се определи местонахождението на небесните тела, в това число и на Рождественската звезда. Венера и Юпитер са се събрали през тази година на една страна( визуално са се слели) и яркият лъч светлина, отразен от тях, може да бъде приет за Коледна звезда”. Така казва ученият, подчертавайки, че това е най- разумното обяснение на събитието от преди две хиляди години, което съвпада с историческата реалност.
По- рано учените са датирали раждането на Христос от 3 години пр.н. е. До 4 година от н. е. По този повод Ренеке добавя, че това не е опит да се осъди религията, а само желание да се поправи историческата грешка. Декември , според него, е бил наречен месец на раждането на Иисус условно, но това не означава, че събитието действително е станало през зимата. Той подчертава , че Църквата е избрала края на декември в качеството на празничен период, тъй като по това време е било езическото празнуване на Нова година у много народи на Европа и целта е била , те да се заменят с христиански традиции.
По мнение на астронома, неговото откритие не само че не заставя хората да се усъмнят във вярата си в Бога, а даже още повече я укрепва , тъй като религиозните постулати вече са подкрепени с научни изисквания.
Съгласно мнението на Църквата, Витлеемската звезда била по- скоро чудо, отколкото астрономическо явление. Когато изпълнила своето предназначение, тя изчеснала в небето. В различно време учените издигали различни хипотези за това, и ролята на чудесното знамение е била Халеевата комета, визуалното съединение на Юпитер и Сатурн, на Сатирн и Марс, на Юпитер и регул. Споменати са няколко варианти за избухване на нови или свръхнови звезди.
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- От какво зависи формата на снежинките?
- Пришълците вече отдавна живеят на Земята, но се крият в дълбините на океаните
- Събуждането на най - големия вулкан в света
- Загадъчният континент Му - част 2
- Загадъчният континент Му - част 1
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Сензационно откритие на Марс
- Фараонът, който плаче - Две лица на една маска
- Развратните утехи на древния Рим
- Едно от най- старите дървета на планетата
- Брилянти от мъртъвци