Вдъхновеният пророк
По характер Тесла бил затворен човек, не допускащ никого в света на своите чувства и мисли. Цял живот си останал ерген и изцяло посветил живота си на науката и изобретенията .
Всъщност този човек се превърнал в жива машина, която неспирно, в течение на много десетилетия, сътворявала чудесни открития.
Английският физик Ръдърфорд наричал Тесла вдъхновен пророк и вероятно той е предсказал методите на лечение на вискокчестотните токове, описал е принципа на устройството на луминисцентните лампи и електронните микроскопи и дълго преди космическата ера заговорил за радиолокацията на Венера и Марс.
По- голяма част от живота си Никола тесла прекарал в САЩ, но де е родил далече от Америка- в Хърватия, в село Смиляни, където баша му, Милутин Тесла, бил свещеник.
Бащата виждал в сина си бъдещ свещеник, но Тесла мечтаел за съвсем друго. Той искал да стане инженер, а това предизвикало в семейството бурни спорове. Упорството на бащата така повлияло на впечатлитения юноша, че той даже се разболял. Никой не се надвал, че той ще оздравее, но Никол Тесла заявил, че със силата на волята си ще се застави да оздравее, ако получи разрешение за техническо образование. И той действително оздравял, когато баща му неохотно дал своето съгласие.
Пътят през океана
През тези отдалечени времена Хърватия нямала свои висши учебни заведения и Тесла трябвало да учи в Австрия, във Висшето техническо училище в Грац. Електричеството все- повече и повече го увличало. То му се струвало безкраен свят, където предстоят велики открития. Той се занимавал по 18 – 19 часа в денонощието.
Снимки на турбината без перки на Никола Тесла:
Тогава у него се появява смела идея: да прехвърли работата на електрическите машини на променлив ток. Идеята на Тесла се струвала абсурдна даже и на най- видните учени. И тогава, станал вече инженер, той решава да замине зад океана, пти самия Томас Едисон.
До НюЙорк стигнал с големи перипетии. На парижката гара ( параходът за Америка тръгвал от Хавър, а до там трябвало да пристигне с влак), разсеяният пътешественик бил обран. Оказало се, че не само останал почти без пари, а даже и без билет за парахода. Все- пак успял да се добере до Хавър и тъй като не се намерили претенденти за неговата каюта, му разрешили да я заеме.
В Америка пристигнал гладен, без багаж , с четири цента в джоба и с препоръка от един от познатите на Едисон.
„Аз зная двама велики хора - писал неговия покровител, обръщайки се към американския изобретател - единият сте Вие, а другия - този млад човек!”
Едисон взел при себе си емигранта - хърватин , наистина, на скромата длъжност инженер по ремонта на електромотори и генератори. Тесла с увлечение се трудел , не знаейки почивка. В това отношение много приличал на Едисон. Във всичко друго те били съвършено различни хора. След година тесла напуснал лабораторията на Едисон и между двамата изследовотаели завинаги останало отчуждението. „Вътрешните видения”
Тесла отново останал без средства за съществуване. По неговите думи той” спал, където се случи и ял, каквото му попадне”. Радвал се на всякаква работа: товарач, изкопчия, калфа. Имал късмет да срещне състоятелни хора, които му дали пари за основаване на собствена електрическа компания.
Тогава започнал да взима патент след патент, а изобретенията му се сипели като от рога на изобилието. И един път в неговата лаборатория се появила тежката фигура на Джордж Уестингхаус, ръководител на известаната фирма. Бидейки и сам изобретател ( създател на знаменитата железопътна спирачка), той пабрал цялата важност и перспективност на изобретенията на Тесла. Без излишни приказки той предложил милион долара за патентите на Тесла, а за втемето си това било много високо възнаграждение.
Никола тесла станал богат човек. Той се преместил в най-скъпия хотел и започнал да се облича шикарно. Във всеки аристократичен дом бил желан гост. Но изобретателят избягвал шумните приеми. Той прекалено много пазел своята свобода. Даже и да обядва предпочитал сам, имайки маса в модерния ню-йоркски ресторант „ Делмонико”. Но и когато бил милионер, понякога продължавал да работи по цели денонощия.
Кулата „Световна система”
Опитите му с електричество нерядко изглеждали така удивително, че на околните им се струвало, че в лабораторивта твори не обикновен учен, а магьосник или вълщебник. Още през 1899 година , той успял да получи електрически разряд с невиждана дължина и с помощта на такава мълния запалил без проводници на разстояние 300 километра гирлянда от 200 лампи!!!
Снимка на енергопредаващата станция:
В началото на 1900 година, на остров Лонг- Айленд, близо до Ню-Иорк, започнало строителството на огромна лаборатория на Тесла. В нейния комплекс влизала висока кула, приличаща на гигантсак гъба - мощен предавател на радиовълни. Теска нарекал кулата „Сретовна система”, доколкото тя била предназначена за предаване на съобщения не само по цялото земно кълбо, а и във Вселената!Строителството се финансирало от банкера Джон Морган. Междувременно станало ясно, че тази свръхмощна радиостанция едва ли ще донесе голяма печалба . Морган се оказал от по- нататъшното и финансиране, а с това великото дело било спряно.
Когато започнала Първата световна война, кулата „Световна система” била взривена, тъй като американското правителство се страхувало, че ще бъде използвана за шпионаж. Заедно с нея рухнали и мечтоте на тесла, да обедини света, а и да се научи свободно да предава информация и енергия на всякакво разстояние.
Гласове от Космоса
Говори се, че в последните години от живота си Тесла успял да създаде „лъчи на смъртта” с действие на разстояние от стотици мили, спосбни да унищожават самолети и да разрушават цели градове. Говорело се също, че той работи над устройство с изкуствен разум и даже над „машина на времето”. В печата се твърдяло, че Тесла имал пряко отношение към мощния взрив в тунгуската тайга ( Тунгуският метеорит). За това сякаш използвал силата на земния магнитен заряд.
Тесла вярвал, че някой ни изпраща радоисигнали от Космоса и че те, в каря на крайщата, ще бъдат приети от човечеството. Подчертавайки важността на установяване на връзка с други светове, той писал: „Заради тази велика историческа мисия, и за да може да се осъществи това чудо, аз бих дал живота си.”
Неуспехът с кулата „Световна ситема” силно разклатил положението на Тесла в деловия свят. В миналото останали неговото богатство и живота му в скъпи хотели. Той вече не винаги можел да си плати навреме сметките в скронмия хотел. За големи опити вече нямало средства.
Дошла старостта. Тесла навършил 86 години. Чувствал се зле, но отказал помощта на лекарите. Сутринта на 8 януари 1943 година, прислужницата на хотела, обезпокоена от това, че дълго време не посъпило повикване от стаята, влязла при Тесла. Той бил мъртав в леглото.
Дошла полиция и лекар. Последният установил, че смъртта е настъпила през нощта на 7 януари. Тялото на великия изследовател било кремирано, а праха му погребен във Фернклофското гробище в Ню- Йорк. Така завършва бивота на този загадъчен гений, най- загадъчния от всички велики.
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Сензационно откритие на Марс
- Фараонът, който плаче - Две лица на една маска
- Развратните утехи на древния Рим
- Едно от най- старите дървета на планетата
- Брилянти от мъртъвци
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Бащата на Тутанкамон е бил инопланетянин ?
- Интересни факти за целувката ( продължение 4 )
- Интересни факти за целувката ( продължение 3 )
- Интересни факти за целувката (продължение 2 )
- Интересни факти за целувките по света (продължение)