В много от съвременните жилища кухненското пространство изглежда по начина, показан и тук
– издължени тесни стаи, стерилни бели шкафове, отсъствие на места за сядане.
Ако тази ситуация отдавна Ви е омръзнала, ние предлагаме идея как, стъпка по стъпка, да постигнете желания резултат.
В конкретния случай основният присъстващ материал е дървото или по-точно иглолистната дървесина.
От една страна, то придава топлина на атмосферата, от друга, много добре се вписва в съвременните тенденции в обзавеждането.
Другата роля за тоталното обновяване на кухнята играят цветовете – тук те основно са в гамата на оранжево, бежово, натурално кафяво и охра.
Стъпка 1
Зоната около мивката е решена изключително семпло. Плотът е от дърво, което кореспондира с шкафа за чаши и чинии, разположен над тази композиция.
Липсата на вратички при него е напълно умишлена – това допринася за по-олекотената визия на цялото пространство.
В основата му, пък са интегрирани две халогенни лампи, които осигуряват комфорта на собствениците по всяко време.
Също толкова практично е решението относно стената зад мивката. За да се предотвратят мокрите пръски по нея е използвана стъклена плоскост, която е лесна за поддръжка, а освен това не заема никакво място. По този начин са избегнати скъпоструващите облицовки от плочки, ламинирани повърхности, корк и т.н.
От старата кухня е запазен вертикалният шкаф за съхранение на продукти.
Независимо от размера на пространството, ние Ви препоръчваме наличието на подобна мебел, тъй като е изключително практична.
В случая, в шкафа е монтирано вътрешно осветление, което позволява по-добра видимост дори през нощта, когато решите, че ви се похапват шоколадови бисквити.
Стъпка 3
По принцип се смята, че близо до прозореца в кухнята е добре шкафовете да завършват с отворен край – това разширява ъгъла, през който светлината влиза в помещението. Тук е взето още по-кардинално решение – точно тези
шкафове са премахнати изцяло и са заменени от полица. Тя е достатъчно широка, за да съхранявате върху нея всички необходими аксесоари, бурканчета с подправки и прибори.
Освен това разположените в основата й спот-лампи осигуряват достатъчно количество светлина за работната площ.
Ние Ви препоръчваме подобно решение навсякъде, където е възможно, тъй като освен всичко, то допринася за свежата и лека атмосфера в кухнята, без да е причина за загуба на ценно пространство.
Стъпка 4
Организирайте шкафовете по максимално функционалния начин.
Това означава плъзгащи се чекмеджета – така винаги всичко ще е лесно достъпно и видимо, дори да е в най-отдалечения край.
Тъй като в кухнята няма място за маса със столове, решението е импровизирано, но функционално и ефектно.
Върху радиаторът е оформен плот от дърво, а фронталната част е под формата на решетка – така хем е скрито металното тяло, хем топлината може да се движи свободно.
Стъпка 6
Останалата част от кухнята е запазена, но частично видоизменена. Подменени са вратичките на хладилника и шкафовете, а хоризонталните дръжки придават съвсем модерна и съвременна визия.