За диария говорим когато бебето има чести изхождания с рядка консистенция – от течна до кашава. Често има патологични примеси като слуз и кръв. Наличието им е алармиращ симптом и изисква незабавна лекарска намеса.
През първия месец ако бебето е само на кърма изхожданията нормално са чести , с кашава консистенция със златистожълт цвят – това не е диария. В по – късна възраст редките изхождания са вече патология.
Почти винаги родителите я свързват с храната или с никнене на зъбки. В 90% от случаите грешат – тя е проява на инфекция. Първото което трябва да направим е да поставим детето на диета. Изключват се всички пюрета, сокове, каши и др. Ако детето е на изкуствена храна е удачно да се премине на диетично мляко – Милупа HN25, Лечебна Хумана, All 110 и др. Приема на течности трябва да се увеличи.
Уместно е да се използуват прахчета от рода на Смекта, Ентерол, Хидрасек и др. Дозата е от ½ до цяло прахче разтворено в 50 мл. вода. Ако не се овладее диарията да един ден е необходим лекарски преглед.
- Коликите
- Метеоризмът - как да преодолеем образуването на газове в червата
- Запек
- Биоцитрин
- Гастрит, стомашни язви и язви на дванадесетопрътника
- Алергени в храните
- Запек в кърмаческа възраст и как да се справим с него
- Лактозна непоносимост
- Диетично хранене при хроничен колит
- Научно за алергиите