Едно от най-честите остри усложнения е кръвоизливът Той се провокира обикновено през пролетния и есенния сезон от психични травми, умствено и физическо напрежение, прием на алкохол и язвообразуващи медикаменти на фона на вече съществуваща язва. В зависимост от местоположението на язвата (преди или след прехода между стомаха и дванадесетопръстника), кръвоизливът може да се изрази като еднократно или многократно повръщане на тъмнокафяви материи. Докато леките кръвоизливи водят до краткотрайна обща слабост, тежките могат да доведат до шок, а в някои случаи, макар и рядко, да завършат с трагичен край.
Много често кръвоизливите се усложняват с т. нар. перфорация или спукване на язвата, особено когато тя е на дванадесетопръстника, отново пролетно или есенно време. Проявява се с извънредно силна, кинжална болка в горната коремна половина с по-късно разпространение към гърба и плешката, като няколко часа по-късно обхваща целия корем. Болните лежат със свити към корема крака, дишат учестено и повърхностно, избягвайки движения, допир и кашлица. Първоначално само малка част от болните повръщат, но с настъпването на обширен перитонит, повръщането става постоянно.
Тези две остри усложнения изискват незабавно болнично лечение и често хирургическата намеса се оказва животоспасяваща. Докато острите усложнения са осезаеми и за тях се взимат спешни мерки, хроничните усложнения остават дълго време “скрити” и се изявяват едва тогава, когато е трудно тяхното повлияване.
Преди всичко тук става дума за постепенното стесняване на прехода (пилор) между стомаха и дванадесетопръстника в резултат от периодичното образуване и заздравяване на язвени процеси с образуване на груби деформиращи лигавични ръбци. Докато при неустановена язвена болка болните са се успокоявали от взимането на храна, сега болката се засилва или се появява непосредствено след нахранва не.
В началото на процеса повръщанията след нахранване зачестяват и предвижването на храната от стомаха към червата се забавя. Когато процесът напредне значително, храната се задържа в стомаха и се подлага на гнилостен разпад. Появява се постоянна тежест и болка под лъжичката, безапетитие, кисели и шумни оригвания с миризма на развалена храна. Коремът се подува значително, настъпват водноелектролитни нарушения, болните силно отслабват, кожата им става суха и бледа, като единствено повръщането води до временно облекчение. Ако не се вземат мерки в началния етап, назначени от лекар специалист, то в крайните стадии единствената помощ за спасение на човешкия живот може да дойде от страна на хирурга.
Най-неблагоприятното усложнение на стомашна язва е израждането й в раково образувание. Ето защо ако в хода на лечението язвата не се подобри или не изчезне, това може да е сигнал за подобно израждане.
Една язва може да се заздрави за време от 6 седмици до 12 месеца в зависимост от общото състояние и съпътстващите заболявания.
лекар.бг
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Язвен колит
- Какво да правим при диария?
- Лечение на диария с хомеопатични препарати
- Дали детето ми има диария?
- Язва! Какво да правим, когато ни заболи стомахът?
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Рецептите на Ванга - билки при колит и диария
- Супа при разстройство
- Диария - причини, симптоми и лечение
- Цинкът е ефективен при детска диария
- Пробиотиците - полезните бактерии в храната