Пекин е удивителен град, вместващ в себе си грандиозните паметници на великата история на Поднебесната империя, като Забранения град и потресаващите произведения на съвременната архитектура, а също - сданието на Националния оперен театър, във формата на яйце, на което се забелязват символи на ин и ян.
Великата Китайска стена и забранения град
Мао Цзедун - вождът на Китайския народ е казал, че истински човек може да бъде само онзи, който поне веднъж е преминал по Великата Китайска стена.
Благодарение на това, че Стената ( фиксирайки Бадалин), минава само на сто километра от града, всеки, който дойде в Пекин, може да мине по нея.
Само се пригответе за това, че стъпалата са високи, стената е дълга , а слънцето - жарко...
щурмът на Великата Китайска стена изисква добра физическа подготовка.
Най- голямата забележителност на Пекин, заедно с най- големия площад в света – Тянанмен, се смята Забранения град. Това действително е цял град, вътре в града, заграден с мощни стени, където по- рано е живеел императора с многобройните си жени, наложници и слугини. И най- хубавото е, че комунистическото правителство не е позволило да се разруши този паметник на културата. И сега, получавайки милиони долаги от посещенията на туристите, вероятно не съжаляват. Още повече , че почти всички останали паметници са разрушили. Трудно би могло да се каже, че Китайците страдат от привързаност към миналото.
Забраненият град, както и всичко в Китай, се отличава с огромни мащаби. Трудно би могло да бъде обиколен за един ден: на територията на двореца са поместени няколко десетки музеи, в които човек може да се полюбува на предмети от бита на императора, да узнае доста неща за живота на жените и наложниците му, да види китайски порцелан и да се полюбува на образци от китайската калиграфия.
Тези, на които стигат силите да обиколят целия дворец, ги очаква прекрасна изненада. В най- отдалеченото кътче , в самия край, ги очаква прекрасна императорска градина с беседки, благоуханни цветя и задължителни гъсталаци от бамбук. Това действително си заслужава да се види.
През забранения град протича рекичка - така наречения Златен ручей.
През Златния ручей поданиците на императора са преминавали по разни мраморни мостчета, като водата играе огромна роля във философията фен – шуй. Точно съобразно нейните правила в Китай са се строили както домовете, така и дворците и градовете.
Удивителният град Пекин – ІІ част
Удивителният град Пекин – ІІІ част
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- В защита на Блондинките...
- Удивителният град Пекин – 3 част
- Удивителният град Пекин – 2 част
- Оптичните илюзии - част 2
- Оптичните илюзии
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Потомците на великите, и с какво се занимават те? - част 2
- Истината за Коледа и благотворителността
- Потомците на великите, и с какво се занимават те?
- Дефицит на кафе очаква света
- Да се борите с мързела е безполезно!