Изкуството на пивоварството се отнася към дълбока древност. Не знам до колко Ви е известно, но в Египет са намерени паметници, указващи че там бира е била варена 2800 години преди новата ера. Настенна живопис, отнасяща се към 2600 – 2190 година пр. Н. Е. Илюстрират точно това.
Древните египтяни познавали не малко видове бира - започвайки от обикновена ечемичена; тъмно; светло с мека консистенция; светло с изтънчен аромат и обикновена бира от смесваме на различни видове малц и се стигне до най- популярната, за която се използва пшеничен малц
Популярния израз „Бирата - това е течен хляб” – са знаели още в древния Египет и Вавилон. Печенето на хляб и пивоварството се извършвали на една и съща концесия, ръй като тогава варели бирата от малцов хляб, който бил изпечен или изсушен на слънце.
Египтяните предполагали, че този навик за правене на бира е предаден на хората от бога на плодородието и подземния свят – Озирис. Бирата в древен Египет била наричана пелузийска напитка, по името на град Пелузия, който се намирал в устието на Нил главен тогавашен център на пивоварството, където се варяла най- хубавата бира.
Група египетски археолози по време на разкопки в древната егпетска столица Тел- ел –Амаран, намерили остатъци от пивоварна, принадлежала на храма на Слънцето, построен от царица Нефертити. Открит бил и стенопис, на който се виждало, как Нефертити наливала бира през нещо като ситце, за да се очисти напитката от примеси. Самата тя била ненадминат майстор на приготвяне на ечемичената напитка.
Стенописите от времето на фараон Рамзес ІІ ( всъщност , дали не е наречен Великий заради широкото внедряване на бирата в живота на египтяните?) показват, че бирата става предпочитана напитка в Египет. От проучване на Анио става ясно, как майките посрещали своите деца - студенти: „ След това ти всеки ден ходеше на училище, а когато се ограмоти, аз всеки ден те чаках с бира и хляб”.
В гробниците на фараоните задължително поставяли бира и хляб. Не случайно на една от каменните плочи е било намерено указание: „ Не се погубвай и когато седиш в пивоварната, не губи своя разум и не забравяй клетвите си...”
За съжаление, нашата цивилизация тръгнала по друг път, когато хората разбрали, че сокът от гроздовете, престоял седмица, започва да блъска в главата на пиещия с по- голяма сила....
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Перспектива за 2010 - годината на Тигъра
- Каква ще бъде за нас Новата 2010 година?
- В очакване на Дядо Мраз...
- Как в различните страни на света се посреща Нова година
- Интересни факти за бирата
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- В защита на Блондинките...
- Удивителният град Пекин – 3 част
- Удивителният град Пекин – 2 част
- Оптичните илюзии - част 2
- Оптичните илюзии