През живота си 90% от хората понякога се разболяват от хемороиди. Много хора страдат дълги години преди да потърсят лекарска полмощ. Днес има лечебни методи за сигурно и много по- безболезнено освобождаване от страданието.
Какво представляват хемороидите?
Хемороидите са заболяване засягащо кръвоносните съдове на аналния канал. Нормално съществуващите в тази зона кръвоносни сплетения се разширяват и се появява тенденция за излизането им извън ануса. Заболяването засяга активната възраст и има хронично прогресиращо развитие. Хемороидите засягат и двата пола и често водят до нетрудоспособност. Делят се според разположението си на вътрешни и външни хемороидални възли.
Външните хемороиди се развиват отвън около и до ануса и са покрити с чувствителна лигавица. Когато в някой хемороид кръвта се съсири той се усещат като твърда болезнена бучка, понякога се пука и прокървява с временно облекчение.
Вътрешните хемороиди се намират вътре в аналния канал. Кървят без болка с ясна кръв и излизат навън след дефекация. Могат да бъдат силно болезнени, ако се заклещят в аналния канал и не могат да бъдат прибрани обратно навътре.
Защо се появяват хемороидите?
Конкретна причина не е известна. Изправеното положение на човека оказва високо налягане в ректалните вени водещо до тяхното болестно разширяване. Предразполагащи фактори са: хроничен запек и диария, бременност, заседнал начин на живот, наследственост и др.
Кои са основните симптоми?
Кървене по време и след изхождане, болка, усещане за излизане навън на хемороидите, сърбеж около ануса, наличие на болезнени възелчета.
Водят ли хемороидите до рак?
За съжаление много от симптомите на хемороидите и най-вече кървенето се срещат и при рак на дебелото черво и други болести на червата . По тази причина е важно всички симптоми да бъдат изследвани от квалифициран лекар с практика в лечението на заболяванията на колона и ректума. Няма връзка между хемороидите и рака. Да не се разчита на самолечение. То може да маскира сериозно заболяване и само да отложи истинското лечението на хемороидите. Подходящото лечение може да бъде избрано от колоректален хирург. Аналната фисура, аналните кондиломи, фистули, полипи, абсцеси и др. заболявания имат различно лечение и прогноза.
Как се поставя диагнозата хемороиди?
Използва се апарат аноскоп, които представлява осветена тръбичка за оглеждане отвътре на аналния канал или ректоскоп с който се оглежда по- навътре и в правото черво/ректум/. За отхвърляне на източник на кървене от по-горните етажи на дебелото черво се използва гъвкав сигмоидоскоп или колоноскоп. Това са диагностични процедури с голяма точност и минимален дискомфорт за пациента, които при правилна подготовка и изпълнение са напълно безболезнени. Без тези изследвания никой лекар не може да бъде сигурен, че едно кървене от ануса се дължи именно на хемороиди, а не на друго заболяване.
Какви са начините за лечение без операция?
* Лигиране/ пристягане/ с еластично пръстенче /банд/
Прекъсва се кръвоснабдяването към всеки хемороидален възел, който спонтанно отпада след около седмица без допълнителна намеса. Използва се специален ендоскопски инструментариум. Процедурата е амбулаторна, краткотрайна и не изисква упойка.
* Инфраред или лазерна коагулация.
Високо ефективен метод за спиране на кървенето. Използва се термичен ефект от светлина с точно определен спектър и таймер за експозиция на хемороидалната тъкан. Напълно безболезен амбулаторен метод.
Лечението на хемороидите е според стадия на заболяването.
Хемороиди I-ва степен - Мековати възелчета, които се намират в аналния канал, понякога кървят или създават дискомфорт.
Лечението е :
* използване на медикаменти
* инфраред коагулация
* склерозиране
Хемороиди II-ра степен - Възли, които се подават извън ануса при изхождане, след което се прибират спонтанно
Лечението е :
* инфраред коагулация
* пристягане /лигиране/ с еластично пръстенче
Хемороиди III-та степен - Възли, които се прибират обратно в ануса с помощ.
Лечението е :
* пристягане /лигиране/ с еластично пръстенче
* инфраред коагулация
Хемороиди IV-та степен - Добре видими възли извън ануса, които не могат да бъдат прибрани обратно навътре.
Лечението е :
* пристягане /лигиране/ с еластично пръстенче.
* оперативно премахване.
Съществуват и други амбулаторни методи като замразяване, изгаряне, склерозиране. За последните 10 години след постоянни проучвания лигирането на хемороидите и инфраред коагулацията са на първо място като ефект и минимален дискомфорт за пациента. Mетоди като HAL все още не са достатъчно утвърдени в практиката.
Има ли профилактика?
Да. Приемането на богати на целулоза храни , приемането на повече течности, и активните движения през деня имат благоприятен ефект. Избягването на пикантни, люти храни, алкохол и спазването на анална хигиена са от значение. За всеки конкретен пациент има индивидуално лечение и подход. Винаги да се избягва самолечението, което забявя истинското лечение.
хемоероиди.бг
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Методът на Николай Шевченко за лечение на рак с нерафинирано олио и чист спирт
- Болка в корема - разпознайте заболяването
- Видовете гастрит - разпознайте ги
- Как да ядем боб без да образуваме газове?
- Полипите - безобидни или опасни
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Геохелминтози - неканени гости
- Стомашно - чревните инфекции - как се заразяваме, как да се предпазим?
- Холицисти - защо и как заболява жлъчката?
- Масажирайте ходилата при стомашни проблеми
- Ракът е лечим, ако навреме се постави точна диагноза