За пълното преработване на храната черният дроб изработва специфичен секрет - жлъчен сок, който се натрупва в жлъчния мехур. Веднага щом яденето постъпи в червата, жлъчният мехур се свива и натрупаният от по-рано жлъчен сок в него преминава към дванадесетопръстника. Там той се смесва с храната и помага за нейното преработване. А изразходваната порция жлъчен сок веднага се замества с нова.
Колкото повече мазнини има в храната, толкова повече жлъчна киселина е нужна за тяхното усвояване. Например, за да се задържат във водноразтворимо състояние 4 единици холестерол, черният дроб трябва да синтезира 60-70 единици жлъчна киселина. Затова организмът се стреми да натрупа жлъчен сок за запас. В този смисъл черният дроб, заедно с жлъчните протоци и жлъчният мехур не си почиват дори и през нощта - жлъчен сок се изработва постоянно, независимо от постъпването на храна. За една нощ черният дроб изработва не по-малко от един литър жлъчен сок, дори човек да гладува.
ОТСЛАБНАЛИЯТ ЖЛЪЧЕН МЕХУР ВОДИ ДО ЗАСТОЙ НА ЖЛЪЧЕН СОК И ОБРАЗУВАНЕ НА КАМЪНИ
За да може такова голямо количество жлъчен сок да се помести в малката торбичка (жлъчния мехур), водата от жлъчния сок, намираща се в мехура, постоянно се всмуква обратно в кръвта. В резултат на всичко това натрупващият се жлъчен сок става по-концентриран.
Когато жлъчният мехур се свива нормално, проблеми не възникват. Но ако неговата съкратителна (свивателна) способност е отслабнала, жлъчният сок застоява и започват да се отлагат кристали, водещи до образуване на камъни. Те могат механично да увредят лигавицата на жлъчния мехур. А това, наред с нарушеното оттичане на жлъчен сок, много често става причина за възникване на едно много разпространено заболяване в храносмилателните органи. Става дума за холецистита.
Инфекциите, нередовното хранене и заседналият начин на живот също провокират холецистит.
Друга причина за възпаление на жлъчния мехур може да бъде инфекциозен процес, който обикновено се развива от чревния бацил, стрептококите и стафилококите. По-рядко това става вследствие на вирусен хепатит, хелминти, гъбички и ламблии.
За развитието на заболяването допринасят и нарушените обменни процеси при отслабване на имунитета. Неслучайно възпалението на жлъчния мехур често се развива при наличие на хроничен тонзилит, синузит, грип, захарен диабет, заболявания на храносмилателните органи, затлъстяване.
Нередовното хранене, последвано от преяждане, също провокира развитие на хроничен холецистит, защото такова хранително поведение води до запек. В този смисъл трябва да споменем и заседналия начин на живот, бременността, наднорменото тегло. Определена роля играе и наследствената предразположеност.
ПРИ ПОЛУЧАВАНЕ НА ПРИСТЪП ЛЕГНЕТЕ И ПОСТАВЕТЕ ЛЕД В ОБЛАСТТА НА ДЯСНОТО ПОДРЕБРИЕ
Острият холецистит в типичните случаи се проявява с внезапни пристъпообразни тъпи болки в дясното подребрие. Но често болката може да премине и в областта на стомаха, и към сърцето, и към гърба, и под дясната лопатка.
Понякога състоянието на болния е много тежко, той получава треска, пожълтява, подува му се коремът, прилошава му, понякога повръща.
Тези пристъпи са опасни с усложненията, които предизвикват, като най-тежкото от тях е перитонит. Затова острият холецистит трябва да се лекува в болница. В никакъв случай при получаване на пристъп не трябва да използвате грейки и слабителни средства. Болният трябва да лежи с лед в областта на дясното подребрие.
При хроничен холецистит на болния му прилошава, но в по-слабо изразена форма, отколкото при острия. Той получава тъпа болка в дясното подребрие и други неприятни усещания, възникващи скоро след ядене, особено на мазна храна. Болките стихват постепенно след 2-3 часа. Това става, защото мазната и пържената храна изискват повишен разход на жлъчен сок и заставят черния дроб и жлъчния мехур да работят в напрегнат режим. Това пречи за нормалното обновяване на жлъчния сок и влошава качеството му. Впоследствие се стига до промяна на структурата на жлъчния мехур и образуването на пясък, а след това и на камъни. Развива се и възпаление. Неслучайно болните с холецистит се чувстват по-добре на гладен стомах.
Болестта може да се прояви и с понижаване на апетита, горчив вкус в устата, често оригване, слабост, бърза умора и дори емоционална неустойчивост.
Към симптомите на холецистита можем да прибавим също и състоянието на езика - той е сух и обложен с жълто-кафяв налеп. Освен това се увеличава черният дроб, болният усеща дискомфорт при натиск в областта на жлъчния мехур.
КОГА СЕ НАЛАГА ОПЕРАЦИЯ НА ЖЛЪЧКАТА?
За да се преценят дебелината и състоянието на стените на жлъчния мехур, се провежда ултразвуково изследване и холецистография - това е рентгеново изследване на жлъчния мехур и жлъчните протоци с контрастно вещество. Ако диагнозата хроничен холецистит се потвърди, заболяването задължително трябва да се лекува. Дори при слабоизразени симптоми са възможни усложнения - сраствания и деформация на жлъчния мехур с нарушаване на неговите функции; разпространение на възпалителния процес върху съседните органи; дискинезия на жлъчните пътища (това значи нарушаване оттичането на жлъчен сок по тях) и др.
Ако при хронично протичане на заболяването са възникнали някакви нарушения на функциите на жлъчния мехур, след извършване на необходимите изследвания на пациента се назначава операция за отстраняването на мехура. А при функционални нарушения, например дискинезия на жлъчния мехур, до операция не се стига.
блитц.бг
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Как да ядем боб без да образуваме газове?
- Полипите - безобидни или опасни
- Водят ли хемороидите до рак?
- Геохелминтози - неканени гости
- Стомашно - чревните инфекции - как се заразяваме, как да се предпазим?
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Масажирайте ходилата при стомашни проблеми
- Ракът е лечим, ако навреме се постави точна диагноза
- Оригвам се! Защо?
- Защо хълцаме?
- Премахнете полипите ... с ядки