Видовете гастрит - разпознайте ги

( Votes )
Оценка на читателите: / 9
Слаба статияОтлична статия 
Гастритът е възпаление на стомашната лигавица и е едно от най-честите заболявания на стомаха. В повечето случаи се засяга и лигавата ципа на дванадесетопръстника и тогава се говори за гастродуоденит. В зависимост от причините, същността и клиничните прояви различаваме остър и хроничен гастрит.

Остър гастрит. Най-честа причина за острия гастрит са нарушенията в храненето - преяждане, употреба на дразнещи храни, силни подправки, спиртни питиета, недобре сдъвкана храна, несвойствени храни. В последно време зачестяват лекарствените остри гастрити, появяващи се след употреба на аспирин и други болкоуспокояващи средства, лекарства, понижаващи и кръвното налягане, сулфонамиди, надбъбречни хормони. Острият гастрит е една от ранните и чести прояви на редица отравяния - с хинин,хлороформ, химични препарати и др. Острият гастрит съпътстваща редица инфекциозни болести или може да се дължи на инфекция на лигавата ципа от някои микроорганизми и вируси. Тежък язвен гастрит се развива при изгаряне на стомашната лигавица със киселина(сярна, солна, азотна) , основа(натриева), соли на тежките метали -сублимат, син камък. Острият гастрит се среща по-често в младата възраст у мъжете. Клиничните прояви могат да бъдат различни от едва уловими болкови yсещания до тежки, водещи до колапс болки.,болка и чувство на разпъване под лъжичката, лош вкус в устата, гадене и повръщане, което за известно време успокоява болния. Общото състояние е влошено, болният се чувствува отпаднал, често има леки втрисания и повишаване на температурата. Ако болестният процес се разпростре и върху червата, появяват се присвиващи болки около пъпа и чести диарии. Протичането и изходът на острия гастрит бивaт различни - според причината, тежестта на клиничните прояви, възрастта на болните. Леките случаи обичайно преминават за 4-5 дни, като понякога могат да останат за дълго време редица оплаквания - тежест под лъжичката, липса на апетит оригване и гадене.

Острият язвен гастрит продължава около 15-20 дни. След преминаването на острите прояви често остават редица оплаквания - сухота в устата оригване, гадене. При подозрение за остър гастрит болният трябва да остане на легло, да не получава никаква храна, а само течности и слаб чай от лайка, айран. След 1-2 дни могат да се дават внимателно слизести супи и каши, желета, пюрета. В тежките случаи се налага лекарска помощ. При язвен гастрит болният трябва да бъде на болнично лечение, тъй като общото му състояние е тежко.

Хроничен гастрит. Хроничният гастрит е много често заболяване в наши дни. Според някои проучвания той се наблюдава у почти половината от видимо здрави мъже над 50 - годишна възраст. Според характера на измененията на лигавицата на стомаха и отликите в клиничните прояви се различават няколко типа хроничен гастрит - повърхностен, хипертрофичен, атрофичен. За редица автори тези типове са фази в развитието на хроничния гастрит, но все пак е възприето те да се описват отделно. Основните причини на хроничния гастрит са подобни на тези при острия гастрит, само че по-изявени и въздействащи по продължително време. Умствените и физическите пренапрежения, неприятните преживявания конфликти, невъзможността да се спазва т. нар. хранителен стереотип т. е. хранене в определено време, недоброто сдъвкане на храната, злоупотребата с подправки, спиртни питиета, медикаменти и тютюнопушенето са несъмнени причини за зачестяването на хроничния гастрит. В много случаи хроничният гастрит е вторично заболяване. При хронична бъбречна и сърдечна недостатъчност, захарна болест, подагра, жлъчно-каменна болест, хепатит. Клиничните прояви при хроничния гастрит са твърде различни и зависят от типа на заболяването и неговата продължителност.
Сравнително най-леко протича повърхностния хроничен гастрит.

Повърхностен хроничен гастрит. Болният се оплаква от тежест и тъпа болка под лъжичката, неприятен вкус и сухота в устата (особено сутрин), гадене, оригване, киселини, упорито безапетитие или обратното - ненаситен глад, понякога желание за необичайни храни. Болният измършавява, става потиснат, нерядко се мисли за болен от рак на стомаха.

Хроничния хипертрофичен гастрит
е особено чест сред алкохолиците, пушачите и любителите на пикантни ястия. Характерни за него са силните и мъчителни киселини и оригвания (най-често след нахранване). Често се явява и болка под лъжичката, която е в зависимост от поетата храна. Поради запазения апетит болните обикновено не отслабват. Често се наблюдава упорит запек.

Хроничен атрофичен гастрит.Той е най-тежката форма. За редица автори той е краен изход на другите хронични гастрити. Клинично се изявява с тъпа, постоянна болка под лъжичката, засилваща се след нахранване, упорито безапетитие, лош вкус и сухота в устата, оригване, чести диарии, които се явяват веднага след нахранване. Поради нарушеното всмукване на храната болният е блед, измършавява, езикът се изглажда, напуква се и се зачервява. Протичане то и изходът на хроничния гастрит зависят много от клиничния тип. При съответно лечение и диета хроничният повърхностен гастрит, а така също и хроничния хипертрофичен гастрит могат да отзвучат за няколко месеца. Нерядко обаче се появяват отново - най-често след неспазване на диета, неприятни преживявания, инфекции, употреба на медикаменти. Хроничният атрофиран гастрит въпреки подходящия режим и лечение има прогресиращо, влошаващо се протичане, продължаващо гoдини наред. Разпознаването на хроничния гастрит е тежка и отговорна задача. Тя изисква щателно наблюдение и изследване на болния. Болни с хроничен атрофичен стрит се диспансеризират задължително и се контролират периодично. Лечението на хроничния гастрит трябва да бъде строго индивидуално според типа на заболяването и трябва да се провежда под ръководството на лекар. Основа на лечението е диетата. Болният трябва да се храни редовно, да сдъвква добре храната, да избягва дразнещите храни - подправки, запръжки, много сладки храни, сурови зеленчуци и плодове, които са богати на целулоза. Тютюнопушенето и спиртните питиета са абсолютно забранени. От полза е пиенето на някои минерални води - хисарска, горнобанска, софийска. Добре действува и климатолечението в среднопланински условия. Препоръчва се и лечение с билки - кантарион, тинтява, равнец. При хроничния гастрит лечението трябва да се изменя според проявите на болестта.

европеа.ком


ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:

Видовете гастрит - разпознайте ги - 4.3 out of 5 based on 9 votes

Добавете коментар

Вашето име:
Вашият email:
Заглавие:
Коментар: