Болест ли са киселините? Гастроезофагеална рефлуксна болест

( Votes )
Оценка на читателите: / 2
Слаба статияОтлична статия 
Около 30-40 на сто от хората в България страдат от това заболяване
В медицинската практика не са редки случаите, когато истинската болест се маскира. Човек уж го безпокоят болки в сърцето, а след изследванията става ясно, че има заболяване на хранопровода. С подобни ситуации лекарите се сблъскват при диагнозата “Гастроезофагеална рефлуксна болест” (ГЕР). Основен признак при тази болест са киселините

Гастроезофагеална-та рефлуксна болест най-често се развива поради повишена киселинност на стомашния сок и по-рядко - при понижена киселинност. Тази болест се отнася към така наречените киселиннозависими състояния. Тласък към възникването на заболяването дават системните отделяния (връщане) на киселото съдържание от стомаха нагоре, в хранопровода. И след ядене човек изпитва неприятно, понякога мъчително чувство на парене, а след това и болка в долната част на гърдите. Под влияние на болестта в хранопровода се случват патологични изменения. Впоследствие те водят до нарушаване проходимостта на храната, до възникване на язва, а в много от занемарените случаи - и до рак.

Основните предразполагащи фактори
Факторите, предизвикващи рефлуксната болест, са много. На първо място, това е злоупотребата с алкохола и цигарите. Не е тайна за никого, че България заема едно от първите места в Европа по тютюнопушене и завидно място по употреба на алкохол.
Друг основен фактор е нерационалното хранене и най-вече пристрастието към лютивата и мазната храна. Върху дейността на всеки храносмилателен орган негативно се отразяват и нарушенията и разстройствата на нервната система и съответно различните стресове. Така че всеки от посочените фактори може поотделно да предизвика нарушаване на киселинния баланс в стомаха, а това в крайна сметка води до развитие на заболяването.

чик=чат.орг


ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:

Болест ли са киселините? Гастроезофагеална рефлуксна болест - 3.0 out of 5 based on 2 votes

Добавете коментар

Вашето име:
Вашият email:
Заглавие:
Коментар: