Глутенът е протеин, който се съдържа в някои зърнени храни- пшеница, ръж, ечемик. Болните с Целиакия са чувствителни към глутена, който тежко поразява лигавицата на тънките им черва. В резултат на това се нарушава абсорбцията на храни, минерали и витамини, а последствията на това са хронична диария, загуба на тегло, нарушени растеж и развитие на засегнатите. За тях безглутеновата диета е единственото известно до момента лечение. Пълното елеминиране на глутена от храната позволява нормализиране на чревното увреждане.
Необходимо е да се помни, че дори и много малки количиства глутен са достатъчни за да попречат на оздравителния процес. Може да измине дълъг период от време след нарушаване на диетата, в който болните да да се чувстват " здрави ", до момента когато те или тяхния лекар забелязват възвръщането на болеста. Има кръвни проби чрез които може навреме да се рагистрира волното или неволното нарушаване на диетата.За болните с Целиакия е съществено да приемат в достатъчно количество други растителни храни, чрез които се корегира дефицита на витамини от група В и Цинк.
Лактозна непоносимост при Целиакия- тя се наблюдава при повече от половината от новооткритите болни. Тъй като проявите й са близки до тези на основното заболяване, е необходимо едновременно с безглутеновата диета, спазване и на безлактозна (безмлечна ) диета. Най- често в рамките на около 30 дни от началото на спазване на безглутеновата диета се преодолява и лактозната непоносимост. Тогава болните могат да приемат мляко без проблеми. Нека се има пред вид, че лактозната непоносимост при даден болен с Целиакия може да съществува като вродена даденост, независимо от основното заболяване и това да наложи спазване на безмлечна диета за много по- дълъг период от време.
Финландската асоциация на болните от Целиакия е направила запитване до 23 авиокомпании ( между тях и авиокомпания БАЛКАН ) за възможността да бъде осигурена безглутенова храна по време на полет. Всички, с изключение на Air France са отговорили утвърдително, като условието е да бъде направена заявка между 6 и 72 часа преди полета.
КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА НЯКОИ ГОТОВИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ
В много държави съществува Стандарт за Безглутеновите храни, който изисква етикираните като "Безглутенови " или " Gluten free " продукти, да не съдържат откриваем чрез много чувтвителни методи глутен. Този стандарт не ограничава производителите да включват в безглутеновите си продукти някои съставки ( глюкозен сироп или малтодекстрин ), които се добиват от глутен съдържащи източници. Въпреки да няма доказателства, че тези съставки имат увреждащо действие, много болни с Целиакия избягват да приемат такива продукти.
Някои храни обявени за безглутенови могат да съдържат незначителни количества глутен. Това е така, защото производителите не са задължени да обявяват състава на добавки, които представляват по- малко от 10 % от състава на крайния продукт. Така например много трудно е да се определи произхода на соевия сос, който се използува в производството на много готови или полуготови продукти. Нека имаме пред вид и това, че състава на много готови храни се променя периодично от производители и това налага внимателно следене на етикета им. Във всички случаи, когато имате съмнения за даден продукт, по- добре избягвайте употребата му.
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Долихоколон - удължено дебело черво
- Глисти
- ГЕРБ (Гастроезофагеална рефлуксна болест)
- Гастроптоза
- Принципи на рационално хранене при улцеро-хеморагичния колит и болестта на CROHN
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Диетични съвети за болни с гастроезофагеален рефлукс
- Кога се прави гастероскопия?
- Болест ли са киселините? Гастроезофагеална рефлуксна болест
- Симптомите на Гастроезофагеален рефлукс /ГЕР/
- Изследвания за определяне причината за разстройството