Билки при болки, спазми и тежест в стомаха, липса на апетит, киселини - Част 1

( Votes )
Оценка на читателите: / 15
Слаба статияОтлична статия 

Коренът от АИР премахва болката. Прилага се запарка от 3-4 г стрити корени, залети с 250 мл вряща вода. Запарката се приема топла половин час преди ядене.
Може да се приготви и „аирово" вино: 100 г свежи, предварително измити и ситно нарязани корени от аир се заливат с 1 л натурално бяло вино. Бутилката се затваря плътно и се оставя на тъмно място при стайна температура. След 14 дни виното е готово. Прецежда се и се пие по една глътка 30 минути преди и след ядене. Желателно е да се изпиват по 10-12 глътки вино дневно.

Чай от цветове на ЛАЙКА и стръкове БЯЛ РАВНЕЦ. Съставките се вземат в равни пропорции. Една чаена лъжичка от сместа се запарва с 200-250 мл вода. Изпива се през деня, 20 минути преди ядене.
 

 

 


За лечение на стомашни болести са полезни листата от ЕВКАЛИПТ. Вземат се 20 г листа и се заливат с 1 л кипяща вода. Оставят се да изстинат и се прецеждат. От запарката се пият по 50 мл 6 пъти дневно преди и след ядене.

Листата и плодовете на КИСЕЛИЯ ТРЪН отдавна се използват за лечение на стомашни разстройства. Достатъчна е 1 супена лъжица сушени или свежи листа на малко чайниче за запарка. Приготвя се като чай. Запарката се изпива в рамките на деня между храненията.
Плодчетата могат да се използват за приготвяне на сок, сироп, конфитюр или мармалад. Киселият трън помага и при високо артериално налягане и проблеми със сърцето.

Добро средство е БОСИЛЕКЪТ. Той подобрява апетита, премахва спазмите и болките. Една-две чаени лъжички сушен или пресен босилек се заливат с 1 чаена чаша вряща вода и се варят 5-7 минути на слаб огън. Отварата се оставя да изстине и се прецежда. Пие се по 1/4 чаена чаша 3-4 пъти на ден преди ядене.

Чашка СЛАБО КАФЕ също може да премахне болките и спазмите в стомаха. Желателно е да се пие със сметана или мляко. Силното кафе няма такъв ефект, дори напротив, може да засили оплакванията.

При болки в стомаха може да се използва чай от пресен или сушен КОПЪР.
Друга рецепта: 1 супена лъжица ситно нарязан пресен копър се стрива с 1/2 чаена лъжичка захар и се залива с 1 и 1/2 чаени чаши вряща вода. След като изстине, се прецежда. От запарката се пие по 1 чаена лъжичка 20-30 минути преди ядене.

Същите лечебни свойства имат МЕНТАТА и МАТОЧИНАТА. Дозировката е индивидуална. Може да се дъвчат пресни листа, да се добавят в салати, да се запарват като чай.

Антиспастично действие притежават семената на МАКА, семките на ТИКВАТА и СЛЪНЧОГЛЕДА,ЯДКИТЕ, ПЪЛНОЗЪРНЕСТИТЕ ХРАНИ. Желателно е вкъщи винаги да има някои от тези продукти, за да не се допускат остри пристъпи на болка. Те могат да се употребяват и профилактично.

При стомашни заболявания е полезно да се приема „ЗЪРНЕНА" ОТВАРА: вземат се по 1 пълна супена лъжица (30 г) пълнозърнесто брашно, ечемичен булгур, грубо царевично брашно или счукана царевица, фасул, грах и леща. Сместа се залива с 15 чаени чаши вода и се вари 3 часа на много слаб огън, докато остане 1/3 от течността. Добавя се 1 чаена лъжичка сол и се прецежда. Тази отвара е добро средство за стари хора и деца при спазми, болки и колики.
Децата трябва да приемат по 1 чаена лъжичка, а възрастните - по 1 супена лъжица няколко пъти дневно преди ядене.

При атония на стомаха, спазми, липса на апетит, болки „под лъжичката", киселини, гадене е добре да се приема 6-7 пъти дневно по 1/2 чаена лъжичка ЛИМОНОВА КОРА, настъргана и смесена със захар или мед.
Прекрасно действа и лимоновата кора, накисната в натурално бяло вино. Кората на 1 лимон се залива с 1 л вино и се оставя да кисне 7 дни, след което течността се прецежда. Пие се по 2 супени лъжици преди и след обяда и вечерята. Приятно и полезно лечение.
Стомашните заболявания се повлияват добре при употреба на отвара от ВЪРБОВИ ПЪПКИ. Те се събират през февруари-март, когато се образуват мъхестите „котенца". Изсушават се във фурната. Една супена лъжица изсушени пъпки се слага в термос и се залива с 1 чаена чаша кипяща вода. От запарката се пие по 1/4 чаена чаша 4 пъти дневно 20 минути преди ядене.

При лошо храносмилане отдавна се използват билките СЕЛИМ и СИНЯ МЕТЛИЧИНА. Приготвя се запарка от 1 чаена лъжичка стрити корени от селим или цветове от метличина и 250 мл вряща вода. След като изстине, запарката се прецежда и се изпива на части за 1 денонощие (3 пъти преди ядене).

Приятно и ароматно средство против стомашни проблеми е ЛЮЛЯКЪТ. Половин шепа изсушени цветчета от люляк се заливат с 1 л вряща вода и се оставят да киснат половин час. Запарката се прецежда и от нея се пие по 1 чаена чаша 3 пъти на ден преди ядене.
Запарка от ДЕВЕСИЛ. Една чаена лъжичка ситно стрити коренища от девесил се заливат с 1/2 л кипяща вода. Запарката се оставя да престои 3-4 часа, след което се прецежда, разделя се на 3 равни части и се пие сутрин, обед и вечер преди ядене. Билката не бива да се прилага повече от 1 месец.

Обикновената ЦЕЛИНА също може да помогне. Три пъти на ден преди хранене се приема по 1 чаена лъжичка прясно изцеден сок от растението. Могат да се използват както корените, така и листата. В по-големи дози целината дразни стомаха и червата.



"Билки и домашни средства при болести на храносмилателната система"

 









 


Билки при болки, спазми и тежест в стомаха, липса на апетит, киселини - Част 1 - 3.9 out of 5 based on 15 votes

Добавете коментар

Вашето име:
Вашият email:
Заглавие:
Коментар: