Исхемията, независимо къде възниква, представлява недостатъчност на кръвоснабдяването на дадена тъкан или цял орган. Това е състояние на нарушено доставяне на кислород и хранителни субстанции към тъканите и съответно неадекватно изчистване на отпадните продукти от тяхната клетъчна обмяна. Когато този болестен процес засегне тънките или дебелите черва, се нарушава и тяхното нормално функциониране.
При около 70 на сто от болните от това заболяване се поставя грешна диагноза!
Мезентериалната исхемия засяга най-често тънкото черво
Болестта възниква, когато един или повече клонове на мезентериалната артерия, която доставя кръв до червата, по някаква причина се стеснят или запушат. Когато това се случи, болният изпитва остра коремна болка. Най-често запушването води до смъртта (некрозата) на тази част от червото, лишена от кръвоснабдяване.
ВЪЗРАСТНИТЕ И ПУШАЧИТЕ СА НАЙ-ЗАСТРАШЕНИ
Мезентериалната исхемия е заболяване, което засяга най-често хората на възраст около и над 60 години. Като рискови фактори могат да се посочат тютюнопушенето и високите нива на холестерола в кръвта.
При болни с исхемия на мезентериалните съдове се установява, че те често страдат от генерализирана атеросклероза. Обикновено при тях се откриват и други области с нарушено кръвоснабдяване (исхемична болест на сърцето, мозъчносъдова болест, недостатъчност на артериалното кръвоснабдяване на крайниците и др.).
Мезентериалната исхемия може да бъде остра или хронична. При хроничната болните имат оплаквания в продължение на сравнително дълъг период от време. При острите форми симптомите се появяват изведнъж и картината се разчита много по-бързо. Хроничната исхемия може да се превърне в остра, което може да стане и ненадейно.
КАК ДА РАЗПОЗНАЕМ СИМПТОМИТЕ?
Болните с хронична форма на мезентериалната исхемия имат болки в корема 15-60 мин. след хранене.
Болката може да се появи в която и да е част на корема, но най-често е в горната част или около пъпа. Може да продължи от 60 до 90 мин., след което да изчезне от само себе си.
За съжаление, болката се появява при всяко следващо хранене. Много хора с мезентериална исхемия загубват от теглото си, въпреки че апетитът е относително запазен, защото не ядат заради болката.
Понякога симптомите на мезентериалната исхемия могат да бъдат мъгляви, или много да наподобяват множество други коремни заболявания. Ето защо преди да се постави такава диагноза, лекарят, освен със субективните ви оплаквания, трябва да разполага с ред други лабораторни и образни изследвания. Освен коремната болка и загубата на тегло други симптоми могат да са:
- диария;
- запек;
- гадене;
- повръщане;
- подуване на корема.
блитц.бг
- Билки при болки, спазми и тежест в стомаха, липса на апетит, киселини - Част 2
- Билки при болки, спазми и тежест в стомаха, липса на апетит, киселини - Част 1
- Какво да ядем?
- Колко да ядем?
- Кога да ядем?
- Апендицит в детска възраст
- Алергия към белтъка на кравето мляко
- Колики в малкото коремче
- Долихоколон - удължено дебело черво
- Глисти