За причините и развитието на тази болест и най-вече как да се избегне такава мрачна прогноза репортер на “Доктор” разговаря с д-р Стоян Иванов, гастроентеролог:
- Д-р Иванов, за атрофичния гастрит се говори като за неизлечима болест. Ако все пак се развие това заболяване, наистина ли се движи настъпателно, т.е. прогресира? Вярно ли е това?
- За съжаление, да. Но веднага бързам да кажа, че в съвременната медицина се появяват все повече възможности да се забави това “настъпление”, както вие го нарекохте. Затова при правилно и навременно лечение, дори и да се е развила вече атрофията,
може да се избегнат лошите последствия
- Каква е причината да възникне това заболяване?
- При здравия човек клетките на стомашната лигавица трябва постоянно да се обновяват, защото те непрекъснато се увреждат от съприкосновението с киселините и храносмилателните ферменти. Но и този важен защитен механизъм - стомашната лигавица, също понякога получава тежки нарушения. Ако процесът на обновяване на клетките се наруши, тогава намалява, и то необратимо, количеството на желязото в стомаха. Тогава и възниква атрофичният гастрит. Най-често той е следствие от хронично-възпалителен процес в лигавицата на стомаха.
В повече от 90 на сто от случаите заболяването се развива при възрастни хора и е продължение на друг вид гастрит –
бактериален, или наречен още хеликобактерен гастрит. Той се предизвиква от микроба Хеликобактер пилори. Сигурно знаете, че за откриването на този микроб през 2005 година австралийските учени Робин Уорън и Бари Маршъл получиха Нобелова награда.
Хеликобактер пилори оказва два вида въздействие, водещи до гастрит - уврежда директно стомашната лигавица и освен това вреди чрез излишното изработване на солна киселина. Бактерията сякаш прекъсва обратната връзка, регулираща изработването на киселина в стомаха. Киселинността се повишава много. А заразеният с Хеликобактер стомах в подобна ситуация не “чува” сигналите. И заради повишената киселинност възниква възпаление на лигавицата и гибел на нейните клетки. Когато накрая вече механизмът на регенерация на клетките се изтощи напълно, започва атрофията.
Бактериалният гастрит е по-разпространен и се лекува по-успешно и бързо от атрофичния. Но ако не се постави навреме диагнозата и най-вече ако не се започне навременно лечение на бактериалния гастрит, то неминуемо се стига до атрофия на стомашната лигавица, т.е. развива се същият този атрофичен гастрит, за който сега говорим.
- Значи, ако бактериалният гастрит бъде излекуван напълно, няма опасност да се развие атрофичен?
- В много случаи, да. Но понякога, най-често в млада възраст, атрофичният гастрит се развива като автоимунна болест, а не като продължение на бактериалния. Той възниква когато имунната система изведнъж нещо се обърка и възприема собствените стомашни клетки като чужди. А значи - започва да ги унищожава. В стомашната лигавица загиват клетките, изработващи солна киселина и фермента пепсин. А солната киселина е призвана да приведе в активно състояние пепсина, защото само тогава той се включва в храносмилането. Освен това киселината обеззаразява храната и убива повечето микроби, попаднали в стомаха със същата тази храна. А при атрофичен гастрит тези две важни храносмилателни функции угасват.
- Може ли човек сам да разбере, че се е разболял от атрофичен гастрит?
- Има определени признаци и всички трябва да ги знаят.
Появява се неприятен дъх от устата и чувство за тежест в стомаха след ядене
Стомахът “слабее”, зачестяват хранителните отравяния, които не се дължат на качеството на храната. Скритата причина е, че от недостига на солна киселина, противобактериалната бариера в стомаха отслабва и болестотворните организми безнаказано проникват в него. Много е трудно по външни признаци да се открие началото на атрофичен гастрит. Това е коварното при тази болест. Той започва някак потайно. За да се постави диагнозата, трябва да се проведе ендоскопско изследване, като се вземе парченце от лигавицата и се проучи под микроскоп.
- Съществува ли специална профилактика на атрофичния гастрит?
- Основно правило на профилактиката е да се излекува докрай хеликобактерната инфекция. В нашия век това вече не е толкова трудно. Нужен е курс на лечение от една или две седмици. Прилагат се 3-4 вида лекарства, две от които са антибиотици. Но в никакъв случай не се занимавайте със самолечение, защото не всички антибиотици са в състояние да убият хеликобактера.
Съществуват няколко високоефикасни схеми на лечение. Само лекарят е този, който може да подбере най-подходящата схема на лечение индивидуално за всеки болен.
- В какво се състои здравословното хранене при атрофичен гастрит?
- Преди всичко болните трябва да се откажат от консервираните, маринованите и пушени продукти и да наблегнат на простичка прясно приготвена храна.
Изключително вредни са цигарите и алкохолът,
особено твърдият. Не се увличайте от храната в заведенията за бързо хранене. При най-малкото съмнение за престоял продукт веднага се отказвайте от него. Употребявайте киселомлечни продукти. Избягвайте емоционалните и физическите претоварвания, както и недоспиването. Кръвоносните съдове, подхранващи стомаха, са също толкова “отзивчиви” на стрес, колкото тези, които снабдяват сърцето с кръв. Хранете се поне по четири пъти на ден. Болният стомах не би се справил с големи порции храна.
- Как се лекува атрофичният гастрит сега?
- Преди всичко е необходимо да се излекува предшестващата болест, както вече отбелязах - бактериалният гастрит. За тази цел се назначават три вида лекарства. Едно от тях понижава отделянето на солна киселина в стомаха, другите две са антибиотици. Тази терапия продължава не по-малко от седем дни. След това, вече за борбата с атрофичния гастрит, се назначава така нареченото заместително лечение. Болният получава с лекарствата солна киселина и пепсин, защото те не достигат поради болестта.
Предписват се и препарати, стимулиращи изработването на солна киселина и пепсин. Това са вещества, които засилват отделянето на стомашен сок от останалите живи клетки. Те се приемат по време или след ядене. Стимулиращите лекарства съдържат екстракт от листата на
живовляк, който засилва секрецията
Освен това оказва спазмолитично и умерено противовъзпалително действие.
Още веднъж ще отбележа, че болните с атрофичен гастрит не трябва да прибягват към самолечение, защото може без никакви симптоми да премине в рак. А това е трагично. Затова пак ще нарека атрофичния гастрит коварно заболяване. Болните трябва непрекъснато да се подлагат на прегледи и наблюдения при лекуващия лекар, като задължително се налага и гастроскопия на стомаха. При такъв подход дори и да се появи рак, той ще бъде открит в ранен стадий и ще може да бъде излекуван.
Прочетете повече за гастрита и неговото лечение.
блитц.бг
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Болестите, за които се срамуваме да говорим
- Как да ядем?
- Билкова рецепта за справяне с язваджийската болка
- Смокиня - плода при запек, листата при диария
- Помогни на детето си да отслабне
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Бебето повръща! Дали е рефлукс или?
- РАК НА ЧЕРНИЯ ДРОБ - Лечение според П.Димков
- Причините, поради които косата пада. Колко опасен е косопада?
- КОЛИКИ! Колики!
- Какво ли ми има?Боли ме корема!