1. Много хора в света колекционират бира и всички атрибути, свързани с нея: етикети, капачки, бутилки или поставки за под халбите. Ян Солберг от Осло се явява притежател на най- голямата колекция на етикети в света. Събраното от него наброява 350 хиляди етикета. Жителят на Виена , Лео Пискер не обича бира, но това не му пречи да е притежател на най-голямата колекция за поставки под бирените чаши – 140 хиляди броя от 155 страни в света.
2. Бирата притежава множество полезни свойства. Например бирените вани помагат, да се регулира потоотделянето, а бирената мая се използва за лечение на такива болести, като фурункулоза, диабет и инфекциозни заболявания. Бира е полезно да се пие при гастрит и нервни разстройства, а даже и при камъни в бъбреците. Може да се използва и за вътрешно и за външно приложение, което, разбира се, е много приятно като процедура.
3. Рекламата е двигател на търговията. Ето какво са измислили: в бирен бар в японския град Матсуширо, привличат посетители по необичаен начин: има табелка, която гласи, че при сила на земетресение до трета степен ( по японската скала), клиентът получава безплатно по халба бира. Ето как, ако друсне два- три пъти, можете безплатно да се почерпите с приятели.
4. Вече 117 години затварят бирата не с дървена запушалка, а с метално капаче.
5. В света има и много големи халби за бира. Една от тях, която е висока 2 метра, се пази в немския град Фюрберг от 1820 година. А най- голямата халба в света е била изработена от фирма «Селангор Пюта» , в Куала – Лумпур в Малайзия. Показана е на 30 ноември 1985 година. Височината на „чашката” е 198,7 см. А обемът и – 2796 литра.
6. Съществуват множество състезания, посветени на бирата. Обичайните са за надпиване с бира, но има и силови или смесени турнири. Например в английския Грейт- Харвуд, са много популярни бяганията на 5 мили с количка. Бягат само мъже, тикайки количките пред себе си. Хитринката е в това, че по трасето се разполагат 14 пъбове, в които мъжете трябва да изпият по халба бира.
7. В някои страни бирените въпроси се решават на най- високо ниво. Това, например, се отнася за Норвегия. Там през 1980 година решили да намалят алкохолното съдържание в бирата Пилснер от 4,5 на 3,2 %. Възмущението на поклонноците на тази бира било толкова голямо, че се наложило да се намеси Парламента.
8. Кой би могъл да си помисли, че литър бира би могъл да се изпие за по- малко от две секунди. Но няма нищо невъзможно , особено за Стивън Петросино, който на 22 юни 1977 година , изпил литър бира за 1,3 сек. Рекордът е бил постигнат в щата Пенсилвания, САЩ.
9. Доктор Холт Хансен от Копенхагенския университет, въвел идеално съчетание на музика и бира, в резултата на което се получава море от удоволствие. Той установил, че силните тъмни бири е по- добре да се пият с музика от високите тоналности, а леките и светли сортове - под мелодии от ниските тоналности.
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Интересни факти за целувката
- Перспектива за 2010 - годината на Тигъра
- Каква ще бъде за нас Новата 2010 година?
- В очакване на Дядо Мраз...
- Как в различните страни на света се посреща Нова година
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- История на бирата
- В защита на Блондинките...
- Удивителният град Пекин – 3 част
- Удивителният град Пекин – 2 част
- Оптичните илюзии - част 2