Киселото мляко е уникален биологичен продукт, който има не само хранителни , но и лечебни свойства. Основание за това ни дават наличието на специфичните бактерии в него – Бактериус булгарикус и Стрептококус термофилус. Тяхното действие в дебелото черво е антагонистично /противоборство/ спрямо патогенните бактерии. В същото време те произвеждат специфични ензими и вещества, които имат противовъзпалителен и укрепващ лигавицата ефект.
ИМЕННО ТОВА ТЯХНО ДЕЙСТВИЕ НИ ДАВА ОСНОВАНИЕ ДА СМЯТАМЕ, ЧЕ КИСЕЛОТО МЛЯКО Е ПЪРВИЯТ В СВЕТА ПРОБИОТИК.
Кога все пак е удачно да дадем на нашето бебе кисело мляко....? .........Имайте малко търпение, отговорът ще откриете малко по късно.
Кисело /квасенo/......или.......прясно краве мляко?
Първоначално основната цел на подкисляването е била да се получи по-фин и по-мек белтъчен съсирек, който се атакува по-добре от храносмилателните ензими и е по-лесно смилаем в сравнение с прясното мляко. Впоследствие се установява, че квасеното мляко има редица други предимства пред прясното . Основните от тях са следните:
- по- лесна смилаемост и по-добра поносимост
- по-висока използваемост на белтъците, калция и желязото
- млечно – киселите бактерии в него потискат развитието на гнилостните и болестотворните микроорганизми, поради което киселото мляко е по-трайно и по-малко изложено на бактериално замърсяване и разваляне. Под влияние на млечно –киселите бактерии се намалява образуването на токсични вещества в дебелото черво, премахва се запекът, което предпазва по-късно от рак.
- според данни на японски и други автори лактобацилус булгарикус на българското кисело мляко отделя термоустойчив антибиотик и вещества, които стимулират растежа на организма. То предпазва и от вредното действие на радиоактивните облъчвания, потиска развитието на някои туморни клетки и образуването на токсични вещества при разпадането на нитратите.
Въпреки изброените качества НЕ Е ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО БЕБЕТО ДО 8 мия МЕСЕЦ ДА СЕ ХРАНИ С КИСЕЛО МЛЯКО.
До този месец ако майката няма кърма е задължително храненето с адаптирани млека.
Те /АМ/ са създадени на базата на краве мляко, но при тях:
- белтъчините са в намалено количество, но с по-висока биологична активност
- коригирани са съотношението на ненаситени към наситени мастни киселини /в полза на ненаситените/
- въглехидратите са увеличени за сметка на лактозата
- минералните соли са намалени
- обогатени са с витамини и микроелементи, вкл. Желязо
- те са удобни за приготвяне, лесно се съхраняват и дозират
На базата на всичко казана по-горе можем да направим следните изводи:
ПРИ ЛИПСА НА КЪРМА - ДО 8 ия МЕСЕЦ НАЙ – УДАЧНО Е БЕБЕТО ДА СЕ ХРАНИ С АДАПТИРАНО МЛЯКО. ПРИ ДОБРЕ НАДДАВАЩО КЪРМАЧЕ, КОЕТО НЯМА ПРОЯВИ НА ХРАНИТЕЛНИ АЛЕРГИИ ИЛИ ДИСПЕПСИИ, СПОКОЙНО МОЖЕМ СЛЕД 8 ми МЕСЕЦ ДА ВКЛЮЧИМ КИСЕЛО МЛЯКО
ПРЯСНО МЛЯКО ДА СЕ ДАВА НА ДЕТЕТО СЛЕД 2 рата ГОДИНА. До тогава може да се приема като съставка при приготвянето на някоя храна.
И накрая няколко думи за болестта – АЛЕРГИЯ КЪМ БЕЛТЪЧЕНИТЕ НА КРАВЕТО МЛЯКО. С тази диагноза биват плашени доста майки, както от лекари, така и от производители на адаптирани млека. Почти всяко неблагополучие на бебето свързано с храненето се преписват на тази диагноза.
Трябва да се знае, че АЛЕГИЯТА КЪМ БЕЛТЪЧЕНИТЕ НА КРАВЕТО МЛЯКО Е ТЕЖКА ДИАГНОЗА И СЕ ПРОЯВЯВА СЪС СЛЕДНИТЕ СИМПТОМИ:
- упорита и профузна диария
- кръв и слуз в изпражненията
- невиреене, обриви и др.
Обикновено се проявява до 20 дни след приема на млякото. Всички останали прояви при бебето – газове, плач, периодичен запек и др. по–скоро са функционални прояви, за които има лечение .Особено подходящо е хомеопатичното.
И ДА НЕ ЗАБРАВИМ - НАЙ – ДОБРОТО МЛЯКО Е КЪРМАТА .
- Коликите
- Метеоризмът - как да преодолеем образуването на газове в червата
- Запек
- Биоцитрин
- Гастрит, стомашни язви и язви на дванадесетопрътника
- Алергени в храните
- Запек в кърмаческа възраст и как да се справим с него
- Лактозна непоносимост
- Диетично хранене при хроничен колит
- Научно за алергиите