Диета при деца при вирусна или инфекциозна диария

( Votes )
Оценка на читателите: / 107
Слаба статияОтлична статия 
Детето ви е имало диария. Възможно е изпражненията да са били 4, 5 дори 10 пъти на ден. Миризмата е била необичайна. Цветът на изхожданията е възможно да е бил от светло жълт до зеленикав. Да са били кашкави, пресечени или направо воднисти. Възможно е в изпражненията да е имало слуз - бяла или премесена с кървави жилки и дори кръв. Лекарят е назначил микробиологично изследване и то е показало наличие на вирус или бактерия в стомахчето. Изписали са ви антибиотик и ензими и макар стриктно да сте приемали лекарството и новото изследване да показва, че причинителя е унищожен то вашето дете все още се изхожда нестабилно. Лекарят ви е казал "Спазвайте ДИЕТА", но медицинските лица не винаги намират време да обяснят как и какво да давате. Надяваме се с тази статия да ви бъдем максимално от полза.

Диетата при дете с разтройство трябва да включва:
Ориз /варен, на фурна без мазнина/ има оризови спагети, които
можете да използвате
Картофи /варени и задушени/
Морков /настърган варен/
Изкиснато сирене
Препечен хляб
Пилешко месо /ако забележите, че детето не го приема добре го спрете за известно време.
Ябълка
Банан /ако забележите кашкави изпражнения с цели парчета от плодовете преустановете приема/
Макарони
Обикновени бисквити Солети /не повече от пакет на ден/
Млека, без лактоза - продават се в аптеката или детските магазини /AL110 примерно/
Лечебни каши

След изкарана продължителна диария флората в детското стомахче е значително увредена. Възможно е след лечението на Ешерихия коли с антибиотик примерно да се появи Клебсиела /тази бактерия е нормален обитател на червата, но при унищожаване на другата флора може да се развие до нездравословни нива/. Флората в стомаха се възстановява бавно - от 2 до 6 месеца. Затова трябва стриктно да спазвате медикаментозното лечение предписано от лекаря ви и да внимавате с диетата.

Примерно хранене при диета след инфекциозна диария:

Строг режим:
Сутрин: макарони с малко изкиснато сирене
/ попара от чай и сирене
Обед: Супа от картоф, морков с фиде, сгъстена с малко брашно и лист джоджен /на супата не се слагат олио, лук, целина, подправки, чушки и домат/. Можете да сложите и парче чушка, което после да извадите - просто за вкус.
Сл. закуска: Филия със сирене запечена на партигрил/фурна
Вечеря: Пак супата или каша от сгъстено брашно.

Режим без да е премахнато пилешкото месо:
Сутрин: макарони с малко изкиснато сирене / попара от чай и сирене
Обед: Супа от картоф, морков с фиде, пилешко месо, сгъстена с малко брашно и лист джоджен/на супата не се слагат олио, лук, целина, подправки, чушки и домат/Можете да сложите и парче чушка, което после да извадите - просто за вкус.
Сл. закуска: Филия със сирене запечена на партигрил/фурна
Вечеря: Пак супата или каша от сгъстено брашно.

Разрешените храни се приемат около 10 дни. След това постепенно се пристъпва към ЗАХРАНВАНЕ и пробване дали детето има непоносимост към някоя храна.

След като броя и вида на изпражненията вече е в нормите захранването започва като първо в режима се включи пилешко месо. Самия процес на захранването протича така: На обед давате малко от новата храна /примерно пилешко 2 парченца/. Ако на следващия ден изпражненията са добри и диарията не се е върнала давате малко повече и ако и на следващия ден няма реакция по съответната храна я включвате свободно в менюто на детето.

Постепенно въвеждане на храни в менюто:
Пилешко месо - 2 късчета като за супа
Лук - 1/2 средно голяма глава се рендосва и изстисква в супата в началото на варенето. Постепенно започвате да прибавяте в супата дребно нарязани парченца ако стомахчето приеме сока.
Ябълка /1/4 парче, ако е възможно рендосана/
Кисело мляко /1 чаена лъжичка/
Няколко капки зехтин в ястието.
Сладки храни - без какао, шоколад и подобни
Чушка - в супата сварена
Банан
Кремвирш - варен или печен
Закуска - тестена и немазна - за предпочитане със сирене Домат - като начало в супичката сипете малко доматен сок без семки и люспи. Пресния домат прибавете по-късно.
Краставица
И полека и останалите храни....

Важно е да се знае:
Сладкото усилва перисталтиката. По време на диария трябва да не се дават сладки неща. Изкуствените подсладители и заместители влияят още по-силно на перисталтиката.

Макар краставицата да ви се вижда безобидна тя прави големи проблеми при раздразнен стомах. Изключете я от менюто напълно по време на диария или стомашен проблем.

Кашкавала също е тежка храна за раздразнено детско стомахче.

Мазното трябва да се сведе до няколко капки в ястията. Не мажете филиите с масло, маргарин и т.н.

Детето трябва да приема доста течности - подходящи са чай от лайка, шипка, джоджен. Чая се приготвя със задушаване а не с варене /кипвате чаша вода и слагате пакетчето или 1 ч.л. билка. Захлупвате и престоява 10-на минути и е готов за консумация./

Децата искат сок - можете във 2 литра вода да измиете, изчистите и нарежете на резени ябълка без да махате кората и. Да я заварите за 5-10 минути на котлона и да давате като сок. Ако детето ви много иска да е сладко - подсладете със захар, но малко.


Правилното хранене и захранването са важни! Така ще спасите детето си от бъдещи стомашни проблеми и хранителни алегий и непоносимости.


ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:

Диета при деца при вирусна или инфекциозна диария - 4.8 out of 5 based on 107 votes
Коментари (1)
Полезно
1 Сряда, 02 Ноември 2016г. 17:30ч.
Genoveva
Здравейте, аз съм майка на две деца дъщеря ми е на 8години а синът ми е на 1г и 6м. Мога да ви кажа че съм опитала от всички тези съвети които са препоръчани тук и съм изключително доволна. И при двамата тези неща действат,независимо от разликата в годините. Трябва да ви кажа че аз съм човек който изпада в паника от най-малкия проблем с децата ми, но след като прочетох тази статия много се успокоих. Самият начин по който представят този наистина голям проблем ме накара да се успокоя.

Добавете коментар

Вашето име:
Вашият email:
Заглавие:
Коментар: