Цели 68 на сто от българите имат осезаеми нарушения в начина си на живот заради хемороиди, показа току-що проведено проучване на Българското дружество по гастроентерология.
Названието на хемороидалната болест е дадено още от Хипократ в 4 век пр.н.е. и представлява съчетание от две думи - хемо (кръв) и рео (изтичане).
Защо хемороидите вече тормозят дори и децата и как можем да се спасим от тях, обяснява специално за в. “Доктор” доц. д-р Симеон Стойнов, завеждащ Клиниката по гастроентерология в болница “Царица Йоанна” и председател на Дружеството по гастроентерология и на Българската асоциация “Хронични възпалителни чревни заболявания”.
- Доц. Стойнов, какви са причините за възникване на хемороидалната болест?
- Тя наистина е неудобна за хората, но е ежедневен, много чест и със сериозни последици проблем. Именно неудобството на болните е причина за късно поставяне на диагнозата и предприемане на необходимите лечебни действия. А това е състояние, което необосновано се търпи с години.
То продължава през целия живот, ако не се лекува
В същото време болестта има изключително здравно значение, тъй като предизвиква тежко нарушение на качеството на живот на пациента. Тя дава много тежки симптоми и оплаквания като болка, кръвоизливи, възпаление и дори редица усложнения, които налагат спешна или планова операция. Независимо че това състояние е локализирано в края на стомашно-чревния тракт, когато има кръвоизлив, той довежда до увреждане на общото състояние на пациента. Получава се тежка анемия, със значимо спадане нивото на хемоглобина и на еритроцитите, а това се отразява върху функцията на жизненоважни органи като мозъка и сърцето. Операцията също е възможно да бъде рискова, защото неопитен хирург може да повреди аналните сфинктери, гарантиращи задържането на фекалиите в дебелото черво. Обсъжда се и възможността за раково израждане поради хроничния възпалителен процес на лигавицата в тази зона.
- Има ли генетична предразположеност за възникване на болестта?
- Има известна генетична предразположеност за поява на болестта, както и наследствена слабост на съдовата стена. Но повечето причини за появата на хемороидите са свързани с ежедневието и начина на живот на човек. Това са заседнал и обездвижен начин на живот, лошо изчистване на дебелото черво и хроничен запек, наднормено тегло, бременност и раждане.
- Какво е разпространението на заболяването и усложненията от него?
- Проучване е установило, че до 70 % от населението на света над 30-годишна възраст боледува от хемороидална болест.
Обикновено се говори за външни и вътрешни хемороиди. Първият вид от тях са локализирани точно под кожата на аналния ръб, а вътрешните са непосредствено над аналния канал. Когато едни хемороидални възли не се лекуват, те могат да тромбозират или да се възпалят. Под 1 % от засегнатите може да развият тумори или полипи на дебелото черво. Но много често хемороидалната болест се съчетава с наличието на доброкачествени или злокачествени тумори в по-високите отдели на дебелото черво. Друго опасно усложнение са тромбозираните хемороидални вени, които могат да доведат до емболия, която да завърши с фатален край. Възможно е също така да се получат екземи и абсцеси на засегнатото място. Проявите, които са характерни за хемороидите, са много близки до тези на тумора. Затова има правило, че всяко кървене при изхождане по голяма нужда не бива да се лекува само за хемороиди.
Дори лекарите правят тази грешка
Ние знаем за професори-медици, които са починали заради това, че друг професор ги лекува за хемороиди при оплакване от кървене при изхождане по голяма нужда. След месеци обаче се оказва, че кървенето е заради тумор на правото черво, но диагнозата е закъсняла, а съответно и лечението е неуспешно.
- Какви са резултатите от наскоро проведеното от вас проучване в София?
- 43,3 % от страдащите водят заседнал начин на живот. 68 % от анкетираните отговарят, че качеството им на живот е нарушено заради тази болест, като за тях най-тежкият симптом е болката. Поради деликатността на проблема част от хората между 35 и 50 години не се обръщат към специалист, но често прибягват към самолечение.
Хемороидите са характерни за професии като шофьори, колоездачи, ездачи на коне, въобще хора, които имат условия в рамките на работния си ден непрекъснато да травмират тази зона. Засегнати са също хора, чийто работен ден преминава предимно в седнало, статично положение. Запаряването на зоната е изключително благоприятно за развитието на хемороидалната болест. Също така тези, които работят продължително време в право положение или пък професията им е свързана с много физически усилия, са предразположени към развитие на хемороиди. В този смисъл
летният сезон, който е характерен с извършването на домашни ремонти, може да доведе до обостряне или поява на хемороиди
при хора, които вече имат или са предразположени физически към тази болест.
С напредване на бременността, както казах, също се стига до задълбочаване на заболяването. 25-30 % от бременните имат този проблем. Те могат да ползват без ограничение и притеснение локални препарати за третиране на мястото, както и да си правят билкови бани.
Носенето на найлоново бельо или от други изкуствени материи предполага запарване на зоната и води до развитие на хемороиди и на усложнения - възпалителни, гъбични инфекции, екземи. Винаги на младите ми пациентки, които са с хемороиди, им забранявам да носят прашки, колкото и неприятно да им звучи това. Бельото трябва да бъде меко, от естествени материи и да не се впива в аналната зона, така че да доведе до нейното травмиране, какъвто е един от ефектите на прашките.
- Какво лечение е най-ефикасно при това страдание?
- В първата степен, когато хемороидите само кървят, обикновено лечението им е с лекарства, които засилват съдовата стена или се използват мазила и свещички. По-нататък, когато хемороидите започват да изпадат и този процес се задълбочава, може да се стигне и до операция. Пациентите предпочитат комбинирани методи на лечение - с билкови продукти и мазила, локално медикаментозно лечение и промяна в начина на живот. Но най-ефикасна е операцията на хемороидите.
- Как да се предпазят хората от хемороидалната болест или от нейни последващи атаки?
- Да, всяка следваща атака на заболяването е по-тежка от предходните. Обикновено на първо място се препоръчва нормализиране на изхождането по голяма нужда и добро изчистване на дебелото черво. Ако е необходимо, този процес трябва да бъде подпомогнат със съответни лаксативни храни или препарати.
Трябва се избягват пикантните храни - на първо място са лютивите ястия, алкохолът, силно етеричните подправки, голямо количество кафе, което намалява налягането в сфинктерната зона, но увеличава налягането в самото черво. Добър ефект има, когато се консумира богата на фибри храна - плодове, зеленчуци и прием минимум на 1,5 литра течности дневно.
блитц.бг
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Детето е с диария - ами сега?
- Гадене и повръщане
- Непоносимостта към кравето мляко
- Предпазване от хранителни алергии
- Обяснете ми - какво е хранителна алергия?
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Кървене при изхождане по голяма нужда - кои са причините?
- Аналната фисура не може да доведе до рак
- Хранене при болна жлъчка
- Правилно хранене при стомашно - чревни проблеми
- Доктор Биляна Анчевска съветва ...