Как да озаптим ферментацията
Избягвайте да съхранявате дълго време вино в пластмасови бидони и бутилки, защото то променя цвета и вкуса си и изветрява. Откъснато от бъчвата, нестабилизираното вино няма трайност. Затова веднага го прелейте в стъклени шишета. Ако желаете да го запазите за по-дълго време, към всяка бутилка прибавете по 1 супена лъжица ракия или винен спирт. Можете да го стабилизирате и по други традиционни начини: с оризови зърна, щипка захар и пр.
Стабилизиране чрез нажежена подкова
Ако напитката на Бакхус започне да се вкисва, не я изхвърляйте, а се опитайте да я спасите. Прелейте я в друг съд, като наливате от високо. След преливането - за предпочитане е това да стане в дървено буренце, се опитайте да предизвикате вторична ферментация чрез многократно потапяне във виното на нажежен до бяло железен предмет, примерно подкова или маша. По този начин виното се затопля и се подновява "тихата" ферментация. Киселият вкус намалява значително или съвсем изчезва. Но тъй или инак, не се бавете да го изпиете.
Оцет, но затова пък екстра класа
В случай че въпреки усилията виното не се оправи, не се ядосвайте, а го оставете да вкисне. Ще получите разкошен домашен оцет, което все пак е от полза за семейния бюджет.
Източник: в-к Пътешествие бр. 1
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Как се съхраняват джибрите и кашите
- Всичко за ферментацията
- Смачкаване на плодовете за домашна ракия
- За домашните майстори на ракийка - СЪДОВЕ
- Да си направим винце пелин /наложен пелин/
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ: