Салмонелозите представляват остри инфекциозни заболявания, предизвикани от голяма група микроорганизми,от рода на салмонелата. Към салмонелозите се отнасят коремният тиф, паратифовете А и Б, хранителните токсининфекции и други.
За възникване на заболяването е необходимо участие на живи салмонели, а не само на отделените в храната токсини, както се смяташе по-рано. Попадналите с храната в червата салмонели масово се размножават и разрушават, като отделят голямо количество токсини.
Симптомите на салмонела са - главоболие, стомашни болки, гадене, повръщане, диария, треска. Обикновено се проявяват от 12 до 48 часа след приема на заразена храна и продължават около 3 дни. Болките в корема са умерени или резки, с коликообразен характер.Те са дифузни или локализирани в епигастриума, около пъпа, повече в дясната половина на корема. Повръщането е упорито, като в началото е храна, а по-късно само стомашен или дуоденален сок. Изхожданията са чести, без болков синдром, като с напредване на заболяването стават воднисти и с лоша миризма. По някога салмонелозата се проявява само със симптомите на остър гастрит, с болки в стомашната област, повръщане, но без разстройство, което е по-благоприятният вариант.
Повишаването на температурата, която още в първия ден достига 39-40 градуса, често се съпровожда със студени тръпки. Най-често тя се задържа 2-3 дни. Поради повръщането и диарията бързо настъпва обезводняване на организма и нарушаване на електролитния му баланс. Ето защо състоянието се влошава, кръвното налягане пада, крайниците стават студени, чертите на лицето се изострят.Диагнозата се поставя лесно при разпит на болния за консумация на не добре обработени кулинарно продукти - яйца, месо мляко. Желателно е да се вземе фекална проба. При тежки форми на обезводняване е хубаво хоспитализация 2-3 дни с цел венозни вливания. Задължително се назначава антибиотик, но това е от компетентността на лекар специалист. Личната хигиена по принцип при хранителните отравяния е особено важна. Миенето на продукти, на ръцете, кулинарна обработка, сваряване на продуктите и прочее. Немалка роля, дори основна имат санитарните власти в провинцията, контролиращи хранителните продукти на стопаните производители.
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Микробът причиняващ язва е заразен, но сам по себе си е безобиден
- Лечение на РАЗДРАЗНЕНО СЛЯПО ЧЕРВО по М.Требен
- На какво може да се дължи диарията?
- Преодолейте БЕЗАПЕТИТИЕТО ПРИ ДЕЦАТА по М.Требен
- Главният виновник за язвата е стреса
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Чернодробна цироза
- Какво не знаем за наследствените болести?
- При панкреатичен пристъп - хлад и глад
- Да давам или не кисело мляко на бебето си?
- Бебето ми има диария. Дали е от зъбките?