Колко важна е връзката учител-дете и как тя влияе на детето?

( Vote )
Оценка на читателите: / 1
Слаба статияОтлична статия 
alt Учителят в началното училище, след това главният учител, но и други учители играят важна роля в живота на детето. Тази роля не се ограничава само до класната стая и училищните предмети. Влиянието на учителя излиза извън рамките на училищните дейности.
 
На всяка възраст всеки от нас все още носи спомена за някои от своите учители, учители, които са ни били скъпи, които са ни вдъхновявали или които, напротив, са ни обезкуражавали и са правили живота ни труден. Влиянието на учителите в живота на едно дете може да бъде голямо, в положителна или отрицателна посока.

Колко важна е връзката учител-дете

Учителите са важни хора в живота на детето, които му осигуряват образование, дисциплина, напътствия, мотивация и често са пример за подражание. Връзката учител-дете е важна, тъй като детето прекарва голяма част от времето си в училище. През първата част от живота си детето научава всичко от родителите си, значимите, които му дават любов, грижа, първите познания за света.
След това в уравнението влизат и други референтни лица, които ще имат голямо влияние върху живота на детето, като учителите са сред най-важните - детето не само научава информация и умения от своите учители и възпитатели, но и начини на взаимодействие, ценности, перспективи за света. Въпреки че родителите ще останат основните и важни модели за подражание на детето, важното влияние на учителите не може да бъде пренебрегнато.
 
Връзката учител-дете е важна и може да окаже голямо влияние върху детето: особено поради факта, че детето прекарва толкова много време в училище и че учителите са уважавани личности, те се превръщат в ролеви модели за детето. Родителите дори могат да ревнуват от влиянието на учителите: случвало ли ви се е да дадете съвет на детето си, а то да каже: "По-добре да направя това, което казва учителят"?
 
Влиянието на някои учители върху детето е очевидно, ако вземем предвид силните емоции, които отношенията учител-дете могат да предизвикат у детето: детето изпитва голямо възхищение и уважение към някои от своите учители, дори голяма привързаност (главно в началните и средните класове); понякога детето наистина мрази някои от своите учители, което също показва силното влияние, което те могат да имат върху него.

altКак учителите влияят на децата

Учителите оказват влияние върху самооценката и самочувствието на детето. Първо учителят, а след това и учителите на детето играят важна роля във формирането на самооценката и самочувствието на детето; по-конкретно, те могат да насърчават детето и да му създадат положителна самооценка и силно самочувствие или пък често да го критикуват, формирайки отрицателнасамооценка и сериозно засягайки самочувствието на детето.
 
Особено чувствителните деца или децата, които започват с отрицателна самооценка, се влияят силно от мнението и отношението на учителите към тях. За съжаление, често се случва учителят или преподавателят да формира определен образ за своите ученици, като им поставя етикети (понякога несправедливо, въз основа на оценки или индивидуално поведение) като добри ученици, глупави ученици, посредствени ученици, непослушни ученици и т.н.

След това учителите ще се държат според този етикет с учениците си, като насърчават и стимулират тези, които се смятат за добри, често игнорират лошите, които не се отличават, и по-често критикуват и наказват тези, които се смятат за лоши или глупави!

 А начинът, по който учителят се държи и говори с детето, оказва голямо влияние върху неговата самооценка и самочувствие. Освен това ниската самооценка създава реални проблеми на детето както в училище (то не смята, че е достатъчно добро, защото другите не го смятат за достатъчно добро), така и в бъдеще. 

altУчителите оказват влияние върху постиженията на детето в училище не само чрез начина, по който преподават, обясняват и оценяват (който също е от голямо значение, тъй като строгият и затворен стил на преподаване може да доведе до липса на интерес и затруднения в ученето). Но изключително интересно е едно откритие на психолози, което ни показва, че очакванията на учителите към техните ученици пряко влияят върху академичните им постижения.
 
 Учителят ако има положителни очаквания към ученик, когото смята за добър и с потенциал, този ученик е насърчен да се опитва, да се стреми, да оправдае очакванията на учителя; и което е по-важно, когато учителят смята, че даден ученик е добър и има потенциал, той/тя ще бъде по-внимателен/а към него/нея, ще дава повече обяснения, ще задава повече въпроси, ще го/я насърчава и съветва, ще прощава малките пропуски (и ще бъде по-открит/а - към учениците, които смята за добри, учителите се държат по-дружелюбно, одобряват ги, осъществяват контакт очи в очи, усмихват се).
 
И обратното, когато учителят има негативни очаквания от ученик, когото е нарекъл "глупав", "непослушен", "труден", този ученик по никакъв начин няма да бъде стимулиран да се представя в училище, а дори ще бъде блокиран от критиката и липсата на самочувствие.

Учителите са ролеви модели за детето.
Не е необичайно детето, особено в по-ранна възраст, да подражава на авторитетни фигури - учителите са сред първите. Детето може да възприеме мимиките, жестовете, израженията и дори общия начин на общуване на учителя, като се възхищава на този човек и иска да бъде като него. Стилът на учителя е модел - независимо дали е авторитарен, съпричастен или агресивен.

altОтношенията между учителя и детето оказват влияние върху начина, по който детето се интегрира в училищната среда.
Детето, което се адаптира към училището, което се справя с училищните задачи, което е мотивирано да участва в училищните дейности, което се чувства интегрирано в училищната среда, е детето, което се радва на добри взаимоотношения с учителите. Добрите взаимоотношения с учителите осигуряват ангажираност на детето в обучението му, зачитане на училищните правила, удовлетвореност и мотивация на детето за добро представяне (обратно, лошите взаимоотношения го лишават от всякаква удовлетвореност и мотивация и го карат да не зачита училищната среда); не бива да се добавя, че удовлетвореността и мотивацията са от съществено значение за представянето в училище.
 
Не само етикетите, които учителите поставят на своите ученици (добър, лош, посредствен и т.н.), могат да направят отношенията добри или лоши, но също така и участието на родителите, социалният статус на семейството на детето, етническата принадлежност, дори полът на детето (учителите са просто хора и могат да имат свои собствени предразсъдъци, които могат да ги накарат да предпочитат или да не предпочитат деца от определен пол, определена раса, отудовлетвореността и мотивацията ). Дете, което има добри отношения с учителите, ще бъде мотивирано да учи, ще приема по-лесно съветите и критиките на учителя, ще спазва правилата и ще се чувства удовлетворено от добрите резултати в училище.

altУчителите могат да накарат детето да се интересува от ученето - или напротив, могат да направят така, че образованието да изглежда като трудно и скучно задължение. Тук зависи от начина, по който учителят общува с учениците си и как им поднася информацията. Учителите, които могат да обясняват по разбираем за детето начин, които могат да представят информацията в не толкова строг стил, които не оценяват въз основа на заучаването, могат да направят детето по-мотивирано да учи, дори по-заинтересовано от ученето (а не да мрази ученето).
 
А стремежът на детето към успехи в училище се влияе основно от учителя (дали учителят знае как да насърчава, хвали и критикува учениците по конструктивен начин, без да накърнява самочувствието им).
 
Учителите могат да формират професионалните стремежи на децата. Има учители, които разбират детето и които то обича и на които се възхищава; тези учители могат да окажат голямо влияние върху бъдещия избор на кариера и стремежите на детето в предпочитаната от него област (колко от нас не са избирали област, която е била тази на любим учител, или не са следвали неговите съвети?).
 
Понякога учителите са опора за детето. Влиянието на учителите върху детето не се ограничава само до образованието и успеваемостта в училище. Понякога те са водач и подкрепа за детето, което може да ги помоли за съвет. Детето може да избере да отиде при учител, с когото има добри взаимоотношения, вместо при родителите си (понякога то се срамува от родителите си или може да смята, че те не могат да му помогнат). Често детето се обръща към учителя за съвет и помощ, когато има проблеми с други ученици в училище (учителите често знаят много за отношенията между учениците), но също и когато има проблеми вкъщи.









 


ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:

Колко важна е връзката учител-дете и как тя влияе на детето? - 1.0 out of 5 based on 1 vote

Добавете коментар

Вашето име:
Вашият email:
Заглавие:
Коментар: