Многобройна група бактерии салмонели предизвикват заболяването салмонелоза. Източници основно са домашните животни, птици и гризачи. Но инфекцията може да се предава и от човек-носител на болестта. Основният път на заразяване със салмонелоза е употребата на продукти, които съдържат голямо количество салмонели. Тези бактерии са много упорити и дълго време се съхраняват в месото, колбасите, млечните продукти, водата, яйцата. Те обаче загиват при нагряване и под действието на дезинфектиращи средства. Болестта се проявява различно. Понякога протича безсимптомно, а в някои случаи - много тежко. По-разпространени форми са острият гастрит, острият гастроентерит и гастроетероколит. Заболяването започва с висока температура, обща слабост и главоболие. Може да се стигне до треска, прилошаване, повръщане, болки в областта на пъпа. Най-тежкото проявление обаче е тифоподобна форма на салмонелозата. То се съпровожда с треска и силна интоксикация, понякога дори с нарушено съзнание. Коремният тиф и сходните с него паратифове А и В също се предизвикват от бактерии-салмонели. Отличават се с висока температура, силна слабост, спадане на кръвното налягане, нарушение на съня, специфична диария, бронхит и обрив. Коремният тиф се среща изключително рядко, но все пак има места, където може да се случи. Източник на тифозната инфекция може да стане болен или хроничен бактерионосител. Заразяването става чрез мръсни ръце на болния (ако не ги измие след отиване до тоалетна); чрез вода, хранителни продукти. Преносители на инфекцията могат да бъдат и мухите.
Ако гореизброените болести са известни отдавна, то за иерсиниозата и псевдотуберкулозата се заговори едва в последно време. Бактериите иерсении са широко разпространени в природата, има ги в почвата и водата, отделят се от организма на много видове животни. Основни разносители на възбудителя на иерсиниозата обаче са малките гризачи. У човека инфекцията попада чрез селскостопанските продукти, върху които иерсениите лесно оцеляват в условията на съхраняване. При иерсиниозата възниква треска, повишена температура, главоболие, слабост, прилошаване, повръщане, болки в корема, мускулите и ставите. Те се локализират около пъпа, понякога в дясното подребрие. Заболяването понякога дава рецидиви, а друг път преминава дори в хепатит. Затова болните с тази инфекция се нуждаят от болнично лечение.
В последно време много разпространена е инфекцията ротавирусен гастроентерит. Заболяването понякога протича много тежко, често напомня холера и дори преминава в хронична форма. Започва с повръщане, диария и болки в корема. Едновременно с това бързо нараства мускулната слабост и главоболието, кръвното налягане спада. Състоянието е опасно поради обезводняване на организма. Заразяването става от болен човек. Ротавирусният гастроентерит може да се предава и по въздушно-капков път, защото има симптоми и на респираторно заболяване.
блитц.бг
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Запек в кърмаческа възраст и как да се справим с него
- Лактозна непоносимост
- Рецепти за безглутеново хранене
- Панкреатитът атакува чревоугодниците
- Безглутенови зърнени храни и брашна за печива и хляб
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Десет съвета да избегнете рака
- Детето е с диария - ами сега?
- Гадене и повръщане
- Непоносимостта към кравето мляко
- Предпазване от хранителни алергии