Надземните помещения се използват главно за преработка на гроздето и протичане на алкохолната ферментация. Често пъти по време на гроздобера времето застудява, което затруднява ферментацията, а понякога при много ниски температури тя може и да прекъсне. За избягване на подобни нежелани и неприятни усложнения ферментация та трябва да се осъществява в помещения с врати и прозорци, които при нужда могат да се затварят. При нормални температурни условия прозорците се държат отворени за излитане на образувалия се при ферментацията въглероден двуокис. В противен случай той се натрупва в помещението и може да предизвика задушаване с по-леки или по-тежки последици. В такива помещения трябва да се влиза със запалена свещ. Ако свещта угасне, това означава висока концентрация на въглероден двуокис и помещението трябва да се проветри основно, след което влизането в него е безопасно.
За съхранение на вината се използват подземните помещения на къщите (мазета). В тях наред с виното се съхраня¬ват и различни видове туршии и други зимнини. Трябва да се знае, че виното много лесно поема чужди миризми. Ето защо, ако има възможност, бъчвите с виното трябва да се подреждат в отделно помещение. При липса на такава възможност да се поставят по-далеч от съдовете, в които се съхраняват различните зимнини.
В някои подземни помещения няма възможност за проветряване и ако са по-дълбоки, в тях се появява влага. В такива помещения бъчвите мухлясват, а обръчите им ръждясват което съкращава времето за тяхното ползване. В такива помещения се препоръчва посипване по пода покрай стените на негасена вар, която е силно хигроскопична и поглъща влагата. През 2-3 години варта се сменя.
За удобство при различните манипулации като доливане, претакане и др. бъчвите се подреждат върху дървено скеле на височина от пода минимум 30 см и на разстояние от стените 40 см. Така подредени, бъчвите се закрепват с дървени клинове, които ги стабилизират и предпазват от деформация.
Източник: "Производство на домашни вина и ракии"
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Определяне количеството на виното в непълна бъчва
- Определяне на обема /вместимостта/ на съдовете във домашното винопроизводство
- Почистване на употребяваните съдове във винопроизводството в домашни условия
- Винарски съдове - избор и обработка на нови дървени съдове
- Vcooling - охлаждане на ВОДКА с ФРЕОН!
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Химичен състав на гроздето за производство на вино
- Механичен състав на гроздето за производство на вино
- Технологични характеристики на гроздето като суровина за производство на вино
- Бистрене на ракията в домашни условия
- Коригиране на алкохолния градус на ракията в домашни условия