Човешкият организъм е съвкупност от химични реакции и колкото и да отричаме всъщност нашите емоции и чувства са именно такива. Организма ни произвежда хормони, които предизвикват тъгата, любовта и щастието. Ендорфинът е единият от хормоните, които организмът ни отделя и се нарича „хормон на щастието”.
Ендорфините са ендогенни, опиоидни и полипептидни съединения, или невротрансмитери. Те се произвеждат от хипофизната жлеза и хипоталамуса по време на изморителни упражнения, възбуда или оргазъм.
Вярно е, че не можем изцяло да контролираме производството си на хормони, но учените са установили, че има начин да провокираме производството на ендорфин и да се чувстваме по-добре и по-щастливи.
• консумация на шоколад – ето една основателна причина да посегнете към вкусното удоволствие. За предпочитане е черния шоколад.
• излагане на слънце – 40 минутна разходка на слънце е напълно достатъчна. Ако денят е мрачен, а се чувствате подтиснати светнете колкото може по-силни лампи. В страните с намалено слънцестоене се продават специални лампи, които се включват в близост до работните места, за да се провокира отделянето на ендорфин и противодейства на депресиите.
• положително мислене и смях - личната положителна настройка всеки ден сама по себе си ще предизвика производство на ендорфини. Това ще бъде забелязано и от другите, и така ще спомогнете мозъкът на свои близки, познати и приятели също да "заработи". Смехът от своя страна е може би най-големия стимулатор на мозъка за отделянето на хормона.
• активна спортна дейност - физическата натовареност поне 30 минути, стимулира мозъка да произвежда хормонът на щастието. Все още е спорно какво точно води до отделянето на ендорфините - дали напрежението в мускулите, състезателния елемент или пък разтоварването от натовареното ежедневие.
• секс - със сигурност това е най-приятният и ефективен начин да си набавите солидно количество ендорфини.
• предизвикайте положителна емоция – заемете се с хобито си, правете нещо което ви е приятно. Дори и да изгледате филм или да поговорите с приятел това ще предизвика емоции и ще стимулира мозъкът да произвежда хормона на щастието.
• акупунктура - през 1999-а година изследователи са стигнали до извода, че прилагането на акупунктура в определени точки на човешкото тяло предизвиква сериозно производство на ендорфини. В случаите, когато обаче е налице силна или хронична болка у човека, то мозъкът не произвежда хормона на щастието.
• консумация на люти чушки - доказано е, че когато хората ядат люто, езикът изпитва болка, а мозъкът моментално отделя ендорфини, за да го успокои.
• предизвикване на страх – това е крайната мярка и не особено приятно чувство, при страха също се наблюдава сериозно отделяне на невротрансмитери. На никого не препоръчваме подобно крайно усещане, но ако трябва да се избира, то е добре да го свържете с гледането на филм на ужасите (в случай че ви влияе), или пък практикуване на екстремни спортове, при които адреналинът и кръвообращението също рязко скачат.
Вече знаете начините, на вас остава да изберете метода как да се заредите с щастие.
Силва Коен
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- ...Това не се случва по-често от веднъж в живота. Може да се изтърпи!
- Най-романтичните места в света
- Най-известните мафиоти отблизо
- Дантелената история на сутиенът
- Интернет ги издаде!
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- СПИН ли? Такова нещо в квартала няма ...
- Ей така ви оценява шефа ...
- 100 долара за 1 дума
- Най-сигурният начин, че нямате венерическа болест
- КАТ вече НЯМАТ радари