Ето някои от по-често срещаните причини:
- Хранене: най-вероятно бедно на влакнести храни от растителен произход. Влакнестите вещества в растителните храни осигуряват маса, която поема водата, прави изпражненията меки и улеснява тяхното придвижване. Така те подпомагат функцията на дебелото черво.
- Често отхвърляне на позива за изхождане: неколкократен отказ на такъв позив, независимо от причините за това, може да разстрои действието на чревните рефлекси.
- Заседнал начин на живот: обездвижването намалява тонуса на коремната и чревната мускулатура и актът на изхождане е затруднен.
- Бременност: тя предизвиква отслабване на мускулния тонус и коремните мускули. И докато лекото отпускане подпомага изхождането, прекаленото отпускане или отслабване на мускулния тонус намалява способността на мускулите да придвижват изпражненията през червата.
- Някои видове лекарства: някои лекарства унищожават част от естествената бактериална среда в червата, която обикновено подпомага изхождането. В резултат на това се получават твърди изпражнения.
- Продължителна употреба на слабителни средства: тя може да направи червата мързеливи. Така те отказват да функционират, освен ако пациентът не продължава да приема слабителни.
Това на свой ред може да засили зависимостта му от тези лекарства. Така редовното приемане на слабителни води единствено до хроничен запек.
блитц.бг
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Запек в кърмаческа възраст и как да се справим с него
- Лактозна непоносимост
- Рецепти за безглутеново хранене
- Панкреатитът атакува чревоугодниците
- Безглутенови зърнени храни и брашна за печива и хляб
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Десет съвета да избегнете рака
- Детето е с диария - ами сега?
- Гадене и повръщане
- Непоносимостта към кравето мляко
- Предпазване от хранителни алергии