1. Елиминирайте времето за престой (когато това е по силите ви)
Тук имам предвид времето, прекарано в безкрайни срещи или в срещи с различни познати/приятели.
Що се отнася до срещите, всъщност нямате възможност да ги избегнете. Но понякога можете да се оправдаете, като се позовавате на спешен доклад с краен срок - така ще спестите ценно време. Ако нямате необходимата смелост да избегнете срещата, участвайте "неактивно". Не толкова отдавна бях част от колектив, в който срещите "watercooler" бяха част от дневния график. И за мен, който винаги работех в кратки срокове, срещите се бяха превърнали в източник на безпокойство. До деня, в който осъзнах, че те всъщност са добро време (телефонът ти не звъни, шефът произнася монотонната си реч) да изясня задачите си за деня, да определя приоритетите си и евентуално графика си за уикенда. До края на срещата вече имах написан списък със задачите си и подредени приоритети.
Срещите с приятели е по-лесно да се избегнат, ако се научите да казвате НЕ. Кажете НЕ на тях, но кажете НЕ и на себе си. Защото е много по-изкушаващо да разговаряш на терасата с бира пред себе си, отколкото да учиш глава за изпит с крака в студена вода. Ако знаете, че имате натоварен график и други приоритети, избягвайте срещите, на които се разискват вечните горещи теми. Теоретично не сте длъжни да се оправдавате пред никого, но е елегантно да обясните, че вашето НЕ има основателна причина. Ако те са истински приятели, ще ви разберат. А ако не са... какво ви пука?
2. Използвайте времето за престой
Ако срещите и приятелите могат да бъдат избегнати, за съжаление трафикът и времето за чакане не са толкова лесни. Но можем да направим това време по-ефективно, ако се постараем малко повече. Например моят график понякога включва 30-45 минути пътуване до работа извън града. Обикновено това би било мъртво време, слушане на радио, да речем. Но за щастие има компактдискове с аудиокниги - от класически произведения до лекции на TED. Опитайте да слушате аудиокнига за личностно развитие, която не изисква твърде много от вниманието ви, докато шофирате. Слушайте я отново и отново и отново всеки ден. Със сигурност скоро ще започнете да прилагате някои от принципите, които авторът предлага, в живота си.
Стоите ли на опашка на гише или в чакалнята на лекаря? Можете да имате една или две аудиокниги, изтеглени на смартфона си, за да запълните времето си. Или можете да носите книга в чантата си и да прочетете няколко страници. Или можете да бъдете ефективни, като завършите списъка си със задачи. Гледа ли ви някой странно, защото четете, докато стоите на опашка? И така?
3. Направете си списък със ЗАДАЧИ
Понякога губим време, защото просто забравяме, че имаме важни неща за вършене. Или пък не правим някои важни неща, защото губим време за други неща. Както и да се изразим, пак не е добре. Решението е СПИСЪК НА ДЕЛАТА ЗА ДНЕС. За човек, който има повече от пет неща за вършене в един ден, списъкът TO DO е абсолютно необходим. Не само че ще бъдете по-организирани и ще престанете да забравяте какво трябва да свършите, но и просто ще освободите ума си от блъсканицата "трябва да направя и ...., трябва да направя и...". От момента, в който нещо е на хартия, то е много по-ясно и може да бъде приоритизирано, преосмислено и най-важното - РЕШЕНО!
Списъкът TO-DO може да включва всичко - от доклади за работата до прибиране на химическото чистене или обаждане на приятелка за рождения ѝ ден. Важното е да го запишете на хартия, за да оставите главата си свободна да мисли.
4.Поставете си цел за деня
Решението, което намерих за решаване на проблем от категорията "отлагане", беше да го превърна в своя ЦЕЛ ЗА ДЕНЯ. Основната идея е да си поставите цел за този ден да решите определена задача, която отлагате от известно време. И решаването ѝ става ваш приоритет номер 1 за този ден, независимо колко натоварен е графикът ви или колко силно вали навън.
"Целта на деня" може да бъде от всяка област на живота ви - от плащане на сметка, през изучаване на глава от книга, до изпращане на труден имейл. За мен това е методът, чрез който успях да премахна отлагането.
5. Блокирайте времето си
Това е принцип за организиране, който прочетох в блога на Рут Сукуп и който се е превърнал в неин начин на живот. Приложих го както в отношенията си с хората около мен, така и към себе си.
Дълго време за мен беше проблем да планирам физиотерапевтичните си сесии, защото никога не можех да намеря време, а когато имах време, в офиса нямаше свободни часове. И осъзнах, че това е просто моя собствена липса на организация и приоритизиране на себе си по отношение на другите. Решението, което намерих, беше да определям фиксиран часови интервал, в един и същи ден от седмицата, като графикът ми и другите срещи се организират около него. Въпреки че си мислех, че няма да проработи, установих, че с течение на времето формирах рутина за себе си и за моите сътрудници.
Що се отнася до блокирането на лично време, започнете с определянето на ден и час, в които да извършвате определена дейност, която е важна за вас. Ако искате да ходите на фитнес, решете, че ще ходите в сряда от 18 до 20 ч., и нека това бъде твърдо установено, независимо от това какви други проблеми или изкушения възникват. Аз съм си поставил за цел да пиша за блога в неделя сутрин или да проучвам теми, които ме интересуват. Това е едно от моите удоволствия - в неделя рано сутрин си взимам кафе и започвам да пиша
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Как да организирате перфектната си почивка
- Как да отгледаме упорито, никога неотказващо се дете
- Двадесет начина да използвате лимон за евтино и ефективно почистване на дома!
- Как да намалим разходите в началото на учебната година
- Какво да носите за късмет. 12 предмета, които привличат любовта и парите според Фън Шуй
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- 15 идеи за занимания, които да ангажират децата през лятната ваканция
- Топ 25 професии на бъдещето. Кои работни места ще бъдат платени най-добре и какви умения са необходими
- 11 техники за лична продуктивност за свръхефективни хора
- Как планирате партито на детето си според възрастта?
- Как да научите детето си да бъде упорито?