Понякога някои деца, дори когато са много малки, изглеждат като неизчерпаем извор на гняв. А емоциите, които техните прояви предизвикват у възрастните, са също толкова силни. От смущение и объркване до разочарование и раздразнение.Â
Ако имате дете, което често проявява чувства на гняв, е важно да го научите на техники за управление на емоциите му. Гневът и агресията на детето ви не са болести.
Â
Ето 7 начина, по които можете да научите детето си да се справя по-добре с гнева:
1. Учете за емоциите
Децата са склонни да преувеличават изблиците си, когато не разбират емоциите си и не могат да ги вербализират. Дете, което може да каже "Ядосан съм", ще бъде малко по-склонно да ви каже как се чувства. Точно както дете, което не е сигурно как да обясни, че е ядосано, може да действа, за да привлече вниманието ви.
Â
Започнете да учите детето си на основните емоции: гняв, тъга, радост или страх. Когато то развие способността да разбира и описва емоциите си, научете го на по-сложни думи, които изразяват емоции като разочарование, неудовлетвореност, тревога или тъга.
2. Помогнете му да разпознае гнева си
Научете го да разпознава гнева, когато се появи. Създайте заедно визуален инструмент за измерване на гнева, където 1 е "спокоен", а 10 - "много ядосан". Опишете какво се случва в тялото на детето при всяко едно число. Например с усмихнато личице при 1 или с тъжно личице при 5.
Когато достигне 10, то може да опише разярено чудовище. Говорете за това как усеща гнева в тялото си, когато той се засилва: например как лицето му става червено или горещо. Или какво прави, когато се ядоса: например има склонност да стиска юмруци.
Â
Ако детето ви се научи да разпознава предупредителните знаци, че вълнението е навлязло, то ще знае кога да си вземе почивка, преди интензивността на вълнението да избухне и нивото да достигне 10.
3. Разработете план, който да му помогне да се успокои
Научете го какво да прави, когато започне да се чувства ядосано. Вместо да хвърля предмети или да удря, когато се чувства разстроено, научете го на алтернативни стратегии, които да му помогнат да остане спокойно.
Насърчавайте го да си вземе "почивка", когато е разстроено. Покажете му, че не е необходимо да чака, докато направи грешка и накрая бъде "изпратено" на почивка. Например може да отиде в стаята си за няколко минути, за да се успокои, когато усети първите признаци на гняв.
Â
Насърчавайте го да оцветява, да чете книга или да прави някаква друга успокояваща дейност, докато се успокои достатъчно, за да продължи.
4. Преподавайте конкретни техники за управление на гнева
Преподавайте методи за управление на гнева, като например упражнения за дълбоко дишане. Говорете за разликата между емоциите и поведението.
Â
Създайте заедно някои правила, които да спазвате като семейство при възникване на гняв. Разработете и последиците от неспазването на правилата. Положителните последствия са особено важни, когато правилата се спазват.
Â
Говорете с него за емпатията и самодисциплината, с времето то ще осъзнае тяхното значение и постепенно ще ги интегрира.
Â
Понякога в крайна сметка се оказва, че крещим, защото сме убедени, че това е единственият начин детето да ни слуша, или защото просто повтаряме познати рецепти.
5. Уверете се, че той не получава това, което иска, в пристъп на ярост
В повечето случаи децата изпадат в пристъпи на гняв, защото се научават, че или получават това, което искат, или нещо, което да ги успокои.
Â
Не се поддавайте на изкушението да го успокоявате по този начин. Това е ефективно в краткосрочен план, но подобен начин на справяне с истериите влошава ситуацията в дългосрочен план, води до поведенчески проблеми и насърчава агресията. Детето ще намери гневните изблици за ефективни и ще му позволят да постигне нещо.
6. Прилагайте последствия, когато е необходимо
Дисциплината е от съществено значение, когато искаме да научим детето си, че агресията и лошото поведение са неприемливи.
Â
Първо се уверете, че детето ви, в зависимост от възрастта, има способността да спазва правило, което сте определили заедно. Ако детето наруши правилата, то ще трябва да се изправи пред последствие. Излизането навън или отнемането на привилегии често са ефективни. За да не се превърнат в наказания, последствията трябва да са пряко свързани с правилата, които е трябвало да бъдат спазени, и детето трябва да вижда връзката много ясно.
7. Избягвайте гледането на анимационни филми или игри с насилие
Ако детето ви проявява агресивно поведение, гледането на предавания, анимационни филми или игри с насилие няма да помогне.
Вместо това насърчавайте потреблението на книги, игри или предавания, които насърчават здравословно поведение и умения за разрешаване на конфликти.
Â
ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
7 съвета как да помогнете на детето си да се справи с гнева - 3.0 out of
5
based on
2 votes