Стимулиращи игри.
Особено когато е малко, играйте с него и му предлагайте различни стимулиращи игри - където може да използва въображението си, разсъжденията си, уменията си за визуализация. Не се ограничавайте само с книжки с приказки и анимационни филми! Много стимулиращо упражнение е например да му прочетете началото на някоя приказка, след което заедно да си представите как може да продължи историята! Интересувайте се и му купувайте игри, които да развиват ума му, а не просто забавни играчки. И прекарвайте време с него, като винаги го хвалите, когато направи нещо успешно.
Признателност.
Както вече споменахме, тя е ключът към развитието на самочувствието и амбицията на детето. Хвалете го, когато прави нещо добре, казвайте му колко добре се справя и колко се гордеете с него! Но нямайте навика да го хвалите за всичко - то ще повярва, че каквото и да прави, е добро и че не е нужно да се старае много. Когато не се справя добре с дадена задача, кажете му, че трябва да продължи да се старае, а не го хвалете за нищо. Но когато успее, покажете му, че му се възхищавате.
Приемете неуспеха му.
Не преувеличавайте, когато не може да направи нещо, не гледайте разочаровано в лицето му! Всеки прави грешки, което е нормално. Всеки има неуспехи и се справя по-слабо в някои дейности. Когато се провали, опитайте се да му обясните защо не е успял, но не го карайте да се чувства безполезен.
Насърчавайте го да продължи да опитва и не го насилвайте.
Ако например се затруднява по някой от училищните предмети, останете с него, покажете му какво прави погрешно, опитайте се да му обясните, но не го карайте да работи прекалено усилено по този предмет - така ще развие отвращение към него. Важно е не само как стимулирате детето си да бъде амбициозно, но и как го учите да се справя и да приема неуспехите. То не бива да вярва, че щом се е провалило, не може да успее в даден момент.
Â
Â
Награда.
Добре е, когато наистина има значителен успех - когато спечели състезание, получи награда, научи нещо интересно, да свикне с малка награда. Не е задължително това да е подарък, но можете да отидете заедно някъде за уикенда, да му позволите да прави нещо, което му харесва и което не му се удава често.
Â
Конкуренция.
Как насърчавате детето си да бъде амбициозно? Научете го да се наслаждава на съревнованието! Насърчавайте го да се състезава с брат си/сестра си (ако има брат или сестра) или с приятели, колеги. Но контролирано, приятелско състезание, в което то знае, че не е най-важно да спечели, а да се опита да бъде най-доброто! Не му внушавайте идеята, че най-важното нещо е да бъдеш най-добрият.
Â
Â
Най-важното е да даде най-доброто от себе си, независимо от резултата. Затова го насърчавайте да играе стимулиращи игри в състезанието, но не надценявайте победата, а самото състезание. Ако забележите, че приема съревнованието твърде сериозно, успокойте го и му кажете, че е по-добре да си сътрудничи с братята и сестрите/ връстниците си, да се разбира с тях, отколкото да ги побеждава. Когато порасне, сами насърчавайте състезателния му дух, като играете игри като шах, табла, руми - но го научете на забавна игра, приемане на загубата и на това да не мами.
Положителен пример.
Дайте положителен пример - себе си! Разкажете им колко добри сте били в дадена дейност и как хората ви се възхищават и ги насърчете да се опитат и те да бъдат добри. Въпреки това трябва да подхождате към това с повишено внимание: ефектът може да е обратен на това, което искате. Ако твърде често му казвате колко сте били добри, то може да си помисли, че не е достатъчно добро. Затова не забравяйте, докато го насърчавате с положителен пример, да го хвалите за собствените му качества.
Интерес.
Как стимулирате детето си да бъде амбициозно? Като търсите интересите му. Всяко дете е различно и развива различни интереси. Не можете да направите нищо по въпроса, освен да насърчавате интереса му в определени области. Дори и да сте се надявали, че ще го привлече математиката/биологията/историята/литературата, то само ще избере своята област на интерес.
Â
Приемете го и не го насилвайте да бъде най-добрият в област, към която очевидно няма особен интерес. Не го насилвайте да харесва същите неща, които харесвате и вие. Но когато забележите, че е по-добър, има умения и е запален по дадена област, насърчете го, стимулирайте интереса му, като му осигурите по-привлекателни и интересни книги от обичайните училищни!
Â
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- 7 съвета как да помогнете на детето си да се справи с гнева
- Къде трябва да се постави иконата на Богородица, за да се изпълнят молитвите
- Как да помогнете на детето си да се наслаждава на ученето
- Как да възпитаваме амбициозни деца?
- Значението и мястото на иконите в християнския дом
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Как да се отървем завинаги от синдрома на мързела
- Мързелът е голям проблем – научете се да не губите време излишно
- 9 съвета за намиране на цел в живота
- Приятелите са толкова важни, колкото и семейството? Как приятелствата остават за цял живот
- Искате ли да имате отговорно, съпричастно, любопитно и креативно дете? Ето 7 игри, които ще ви помогнат