Как да се отървем завинаги от синдрома на мързела

( Votes )
Оценка на читателите: / 0
Слаба статияОтлична статия 
 altСиндромът на мързела или синдромът на бавното познавателно темпо е ново понятие, разглеждано от американските специалисти по психодиагностика, което се отнася до пасивността, мечтателността и мудността на хората, които водят заседнал начин на живот.
 
Въпреки че мързелът като диагноза все още няма научна основа, психолозите смятат, че това е реален проблем, който може лесно да бъде решен чрез няколко метода, които обучават психиката да казва на тялото да бъде по-активно.

Какво представлява синдромът на мързела

Американците го наричат на популярен език "синдром на дивана". Синдромът на мързела всъщност е продължително състояние на необяснима летаргия, което кара хората със заседнал начин на живот да се чувстват постоянно лишени от енергия и да прекарват свободното си време пред телевизора или просто да се излежават в леглото, сърфирайки в интернет. Този тип поведение е типичен за хора, които никога не им се иска да правят нещо физически натоварващо, а предпочитат да останат неактивни колкото се може по-дълго.
 
Синдромът на мързела не се счита за психично разстройство, въпреки че Американската психиатрична асоциация обяви намерението си да го включи в нова класификация на психичните заболявания, заедно с други диагнози, адаптирани към съвременния живот (пристрастяване към интернет, синдром на периодичния експлозивен темперамент или синдром на хиперсексуалността). Европейските лекари все още не подкрепят този подход, тъй като черти на характера като раздразнителност и мързел не могат да се считат за болести в истинския смисъл на думата.
 
Това, което психолозите потвърждават обаче, е склонността на мързеливите хора да се пристрастяват към своя пасивен и непродуктивен начин на живот, което ги предразполага към затлъстяване, депресия и други здравословни проблеми. Синдромът на мързела може да бъде пристрастяващ, тъй като веднъж свикнал със скучния ритъм на живот, човек трудно може да се откаже от него и да възприеме ново, по-здравословно поведение.
 

altМетоди за борба със синдрома на мързела

Независимо дали става дума за обикновена черта на характера или за психологическо разстройство, мързелът може да бъде успешно лекуван с прости методи, дори без помощта на специалист. Ако отговаряте на описанието на хората, които страдат от синдрома на мързела, трябва да знаете, че след като успеете да го преодолеете, ще се възползвате от много по-високо ниво на енергия, по-добра физическа форма и по-качествен живот. Следните съвети ще ви помогнат да направите това.

1. Бъдете наясно с опасностите, които крие заседяването

За да се отървете завинаги от заседяването, трябва наистина да искате да го направите, като пресеете през филтъра на разума точните причини, поради които трябва да промените начина си на живот. Специалистите твърдят, че синдромът на мързела може да доведе до появата на няколко заболявания и медицински състояния, включително:

- сърдечни заболявания;

- наднормено тегло и затлъстяване;

- диабет;

- артрит;

- загуба на костна плътност;

- остеопороза;

- неправилна стойка на тялото;

- болки в гърба;

- нисък метаболизъм;

- нарушения на съня.
 
Когато наистина осъзнаете всички тези реални последици от мързеливия начин на живот, вие придобивате мотивация да се откажете от старите навици и да възприемете нови, които с течение на времето носят несравними ползи.

2. Реорганизирайте дневния си график

Преди да раздвижите тялото си, е добре да тренирате самоконтрола си, като прегледате дневния си график и си наложите по-строги правила за свободното време. Ограничете времето, което обикновено прекарвате пред телевизора или компютъра, само до един час и си поставете за цел да не се отклонявате от новите правила при никакви обстоятелства.
 
Важното е да оставите колкото се може повече свободно време за нови, приятни, релаксиращи и физически натоварващи дейности.

alt3. Намерете начини да се мотивирате да се движите повече

 
Запитайте се какво би могло да направи така, че движението да ви се стори приятно и забавно. Следните методи могат да ви помогнат да запазите фокуса и интереса си по време на упражненията

- Намерете си приятна компания. Ако спортът без партньор не ви привлича, тогава е добре да си намерите приятен спътник, с когото можете да се придържате към графика си за упражнения без отклонения. Вашият партньор в живота, добър приятел или друг член на семейството може да бъде вашият нов партньор за активен и здравословен начин на живот.
 
 
- Поставете си цели и график. Колкото по-добре сте организирани, толкова по-лесно ще ви бъде да се мобилизирате и да се раздвижите. Например можете да си поставите за цел 30 минути гимнастика във всекидневната или един час каране на колело в парка, поне 4-5 дни в седмицата.

- Създайте приятна среда за движение. Да не седиш, не означава непременно да се превърнеш за една нощ в спортист, отдаден на усилени тренировки. Важното е да започнете дейности, които изискват физическо натоварване, без да ги възприемате като задължение. Слушайте музика, докато се упражнявате, или четете увлекателна книга, докато се разхождате на бягащата пътека. Важното е да откъснете ума си от усилията и да се изморите с усмивка на лице.

alt4. Разнообразете начините, по които се движите

 
По-лесно ще загубите мотивация, ако се придържате към един и същи вид движение всеки ден, затова е добре да разнообразявате начините, по които спортувате. Известно време ходете много пеша, след това пробвайте джогинг, сменете го с колоездене и дайте шанс на аеробните тренировки или пилатес сесиите за няколко дни.
 

5. Обърнете повече внимание на диетата си

Проучванията многократно са показвали, че нездравословното хранене увеличава вероятността от заседнал начин на живот. Намалете тежките ястия, които се отразяват на физическата ви готовност да се движите. Хранете се с лека и балансирана храна, която трябва да избягва, доколкото е възможно, пържени храни, полуфабрикати, бързи закуски, сладкиши и газирани напитки. Включете в ежедневното си меню постни протеини (пилешко месо, риба и маслени плодове), които ще ви заредят с енергия и ще ви избавят от умората, която ви пречи да раздвижите тялото си.









 


ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:

Добавете коментар

Вашето име:
Вашият email:
Заглавие:
Коментар: