Съвети за хранене за поддържане на здравето на сърцето

( Vote )
Оценка на читателите: / 1
Слаба статияОтлична статия 
altСладкишите, тестените изделия и пържените храни са много вкусни, но те са основните врагове за поддържане на здравето на сърцето. Въпреки че в някои случаи сърдечносъдовите заболявания не могат да бъдат предотвратени, има някои много важни мерки за превенция, които могат да имат значение, ако се прилагат навреме.

За да избегнете сърдечни заболявания, не е достатъчно да водите активен начин на живот, а трябва да се откажете от вредните навици и да заложите на балансирано хранене.
 
Здравословното хранене, основано на плодове, зеленчуци и месо с ниско съдържание на мазнини, помага да се намали рискът от развитие на сърдечносъдови заболявания и високо кръвно налягане. Освен това, когато се консумират редовно, някои храни могат да помогнат за намаляване на нивата на холестерола и да сведат до минимум риска от развитие на рак.

Независимо дали страдате от сърдечно заболяване, или не, задължително е да се грижите за здравето на сърцето си със специфична диета.

Хранене и неговата роля за поддържане на здравето на сърцето

Баланс и разнообразие - така накратко може да се опише здравословното хранене. Добре функциониращото тяло на човек обикновено се основава на активен начин на живот и избор на здравословна храна.
 
За съжаление в днешно време храната се преработва с вредни за организма вещества и за много хора става все по-трудно да се хранят здравословно. Диета, която не се основава на хранителните вещества, от които се нуждае организмът, а на храни, които съдържат вредни вещества, всъщност е токсична диета и с течение на времето може да увреди сърдечносъдовата система.
 
За да функционира нормално и ефикасно, сърцето се нуждае от ненаситени мазнини, фибри, минерали и витамини.
 
За да подпомогнат правилното функциониране на имунната, храносмилателната и сърдечно-съдовата система, фармацевтите на Catena препоръчват употребата на Naturalis Omega 3-6-9 vegetable. Този растителен източник на 3, 6 и 9 мастни киселини спомага за поддържане на младежкия вид на кожата и помага за намаляване на бръчките. Този продукт се препоръчва и при лечение на висок холестерол, храносмилателни или сърдечно-съдови заболявания, а също така е полезен за облекчаване на депресия.
 
altХранителни съвети за здраво сърце
 
Има много вкусни храни, които, макар и да радват вкусовите ви рецептори, са вредни за сърцето ви, а оттам и за здравето на целия ви организъм. Прекомерната консумация на сол, мазнини и захар има отрицателно въздействие върху сърдечносъдовата система и хората, които не избират здравословна и балансирана диета, рано или късно могат да развият сърдечно заболяване.
 
Също така пациентите, които вече са диагностицирани със сърдечносъдово заболяване, трябва да приемат диета, основана на плодове, зеленчуци и нетлъсто месо, за да държат заболяването си под контрол и да не рискуват допълнителни усложнения. Разберете от редовете по-долу какво трябва да имате предвид, за да имате здраво сърце!

Избягвайте захарта и солта

За никого не е тайна, че когато се консумират прекомерно, захарта и солта стават вредни за здравето на организма. Ефектите, които те оказват върху сърцето, са сходни, но проучванията през годините показват, че захарта е много по-вредна от солта.
 
За съжаление понастоящем захарта се съдържа в повечето храни и ястия, предлагани в търговската мрежа (включително хляб, сосове, кисело мляко, сокове, консерви и растителни сирена). За да избегнете прекомерната консумация, препоръчваме ви да четете много внимателно етикетите на продуктите, които купувате. В състава им се съдържат няколко подсладителя, както естествени, така и изкуствени:
 
  • Естествени подсладители: фруктоза, малтоза, царевичен сироп.
  • Алкохолни подсладители (полиоли): сорбитол, ксилитол, стевиол, тагатоза.
  • Изкуствени подсладители: захарин, аспартам, цикламати, сукралоза, неотам.
Прекаленото количество сол допринася за повишаване на кръвното налягане и риска от развитие на сърдечносъдови заболявания. Обикновено един здрав човек може да консумира около 6 грама сол на ден (една чаена лъжичка), без да излага живота си на риск. За разлика от тях пациент със сърдечносъдово заболяване не трябва да консумира повече от 4 грама сол на ден.
 
Трапезната сол съдържа 60% хлор и 40% натрий. Човешкото тяло се нуждае само от 500 mg натрий всеки ден, за да изпълнява жизнените си функции.

altЯжте повече плодове и зеленчуци

Сред най-добрите източници на витамини и минерали са плодовете и зеленчуците. Те са нискокалорични, но съдържат много фибри, нутрини и антиоксиданти, които допринасят за правилното функциониране на цялата сърдечносъдова система.
 
Препоръчително е плодовете и зеленчуците да се консумират сушени, пресни или замразени, както самостоятелно, така и в различни приготовления, но без добавена захар, сол, сосове или други подправки.
 
Плодове, които са полезни за здравето на сърцето, са: ягоди, боровинки, малини, къпини, орехи, грейпфрут, портокали, манго, грозде, сливи, пъпеш.
 
Зеленчуци, които поддържат доброто функциониране на сърдечносъдовата система, са: спанак, рукола, аспержи, ендивия, домати, чушки, репички, лук, карфиол, тиквички, гъби, бяло зеле, червено зеле, брюкселско зеле, целина, цвекло, патладжан, ряпа, тиквички, краставици и дори морски водорасли.
 
Избягвайте да консумирате: кокос, пържени зеленчуци, зеленчуци със сосове, замразени плодове с добавена захар и компоти, купени от магазина.

Яжте само постно месо

За да намалите количеството мазнини в диетата си, трябва да се откажете от мазното месо и да заложите на постно месо.
 
Птичето месо е добър източник на белтъчини и основни хранителни вещества за организма. То съдържа цинк, селен, желязо, витамин В12 и ако е приготвено правилно (чрез печене, готвене на пара или на скара), може да донесе много ползи за здравето. Важно е обаче да избирате пилета, отглеждани по устойчив начин, без антибиотици и хормони на растежа.
 
Рибата също е отличен източник на протеини с ниско съдържание на мазнини. Херингата, скумрията, сьомгата, пъстървата, ракообразните и морските дарове изобилстват от омега-3 - ненаситена мастна киселина, която играе важна роля за правилното функциониране на сърдечносъдовата система.

Омега-3 спомага за възстановяване на имунната система, намалява триглицеридите в кръвта, понижава кръвното налягане и предотвратява образуването на атерома.
 

alt

Намалете до минимум приема на мазнини

Не само червеното месо съдържа значителни количества мазнини, но и много други храни, които се намират в дома на всеки. Маслото, сметаната, свинската мас, маргаринът и кокосовото, памучното и палмовото масло са вредни за здравето на сърцето и е препоръчително да спрете консумацията им.
 
За сметка на това маслата от рапица, маслини, орехи, растителни масла, семена и авокадо съдържат здравословни мазнини, които можете да консумирате спокойно.
 

Пийте повече чайове

Чайовете също могат да подобрят здравето на сърцето, благодарение на мощните си антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.

Чаят от хибискус е богат на полифеноли и помага за понижаване на кръвното налягане и нивата на лошия (LDL) холестерол. Той може да се пие както горещ, така и студен.
 
Зеленият чай увеличава изгарянето на мазнините, намалява кръвното налягане и нивата на липопротеините с ниска плътност.
 
Черният чай е богат на флавоноиди - съединения с антиоксидантни свойства, които предпазват организма от сърдечни заболявания. Ако се консумира редовно, той има същите благоприятни ефекти като зеления чай.
 

Включете пълнозърнести храни в диетата си

Дългосрочното консумиране на пълнозърнести храни може да подобри здравето на сърцето. Те са богати на основни хранителни вещества: фибри, витамини, протеини, антиоксиданти и минерали (магнезий, мед, желязо, цинк).
 
Включването на пълнозърнести продукти в ежедневната ви диета не само помага за правилното функциониране на сърдечносъдовата система, но може също така да намали риска от развитие на някои форми на рак, затлъстяване и диабет тип 2. Също така може да се повиши нивото на добрите бактерии в дебелото черво и освен това храносмилането ще се улесни.
 

altЕто какво можете да ядете:

  • Киноа
  • Ечемик
  • Пълнозърнест хляб
  • Пълнозърнесто брашно
  • Кафяв ориз
  • Елда
  • Пълнозърнеста паста
Опитайте се да избягвате консумацията на продукти от рафинирано бяло брашно, доколкото е възможно, както и на царевичен хляб, пуканки и пайове.

Източник:catena.ro










ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:

Съвети за хранене за поддържане на здравето на сърцето - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Добавете коментар

Вашето име:
Вашият email:
Заглавие:
Коментар: