Â
Паста, сирене, шоколадови бисквити, пържени картофи, сладолед - това са някои от любимите ви храни, когато се чувствате изтощени, напрегнати или депресирани. Тези
храни могат да ви накарат да се почувствате
по-добре за кратко време, докато
негативното ви настроение се подобри и предприемете действия.
Â
Има обаче храни, които могат да ви донесат истински емоционален комфорт, когато се борите със стреса и депресията. Можете да започнете с малки промени, които ще ви помогнат да подобрите настроението си, например - вместо да ядете торта, можете да изядете банан. Изборът на храна, който правите, ще повлияе на начина, по който се чувствате. Ако внимателно подбирате храната си, така че да съдържа основните хранителни вещества, можете да създадете истински щит срещу депресията и да подобрите емоционалното си здраве.
Магнезий за настроението
Магнезият е елемент с голямо значение за правилното функциониране на организма. Той играе роля в метаболизма на витамин С, калций, фосфор, натрий и калий. Той е от съществено значение за правилното функциониране на мускулите и нервите. Магнезият предотвратява образуването на калциеви отлагания, камъни в бъбреците и жлъчката.Â
 Той е растежен фактор, общоукрепващо средство, клетъчен регенератор, умствен балансьор и чернодробен дренаж. Допринася за поддържането на здрава сърдечно-съдова система, има антидепресивно действие и е известен и като антистрес минерал. В комбинация с калция магнезият действа като естествен транквилизатор. Той засилва защитните реакции на организма и се бори с последиците от стареенето.
Â
Храните, съдържащи магнезий, са бадеми, авокадо, орехи, смокини, фурми, спанак, тиквени и слънчогледови семки, фъстъци, соя, сьомга, зърнени храни като пшеница, ориз, царевица. Трябва да се опитате да ядете поне някои от тези храни, за да сте сигурни, че получавате достатъчно магнезий в организма си.
Качествени мазнини и въглехидрати
Â
Избягване на мазнините за добро здраве - това е лозунг, който чувате почти всеки ден, но въпреки това тази концепция понякога се разбира погрешно. Мазнините, извлечени от растения, са жизненоважни за здравето на мозъка, така че не трябва да избягваме употребата им. Богати източници на растителни мазнини са: авокадо, тиквени семки, слънчоглед, орехи, фъстъци, екстра върджин зехтин.
Â
Повечето хора избягват въглехидратите, за да свалят килограми. Но когато сме стресирани и депресирани, ние жадуваме за тези храни, защото въглехидратите произвеждат серотонин, който предизвиква състояние на благополучие и спокойствие. Внезапното покачване на кръвната захар е последвано от също толкова внезапно спадане... и чувство за вина, че не сме могли да се въздържим да не изядем голямо парче торта. Трябва да консумирате достатъчно въглехидрати всеки ден, за да храните правилно мозъка си, но това не означава да ядете повече сладкиши (прости въглехидрати), които водят до бързо покачване на кръвната захар. Стремете се да ядете сложни въглехидрати (фибри), като пълнозърнести храни, зеленчуци (картофите са отличен избор) и боб. Сложните въглехидрати съдържат фибри, които бавно понижават нивата на кръвната захар и намаляват негативните ефекти от промените в настроението.
Â
За да получите високи нива на енергия, трябва да комбинирате сложните въглехидрати с протеини и ще се борите по-ефективно с депресията. Закусете с лека закуска, състояща се от нискомаслено сирене, пълнозърнести крекери, пуешко месо, пълнозърнест хляб, кисело мляко. Дори чаша обезмаслено мляко може да ви помогне, това е закуска, която ще ограничи апетита ви.
Изберете храни, богати на Омега-3 киселини
Â
Може би сте чували за Омега-3 полиненаситените киселини, които се използват като средство за лечение на широк спектър от патологии. Но когато става въпрос за депресия, проучванията показват, че диета, богата на тези киселини, помага за подобряване на настроението. Връзката между ниските нива на омега-3 мастни киселини и повишената честота на депресията се наблюдава при бременни и кърмещи жени. Храните, богати на Омега-3мастни киселини, включват сьомга, сардини, риба тон, пъстърва, палтус - камбала, соленоводна риба, соя, орехи, ленено семе.
Â
Други съвети :
Â
- За да постигнете емоционално равновесие, подобрете хранителния си баланс. Това означава да включите мазнини, въглехидрати и протеини в ежедневната си диета. И се уверете, че пиете достатъчно течности...
Â
- Не пропускайте хранения, а по-скоро яжте малко и често. Понякога, тъй като сме твърде заети, пропускаме храненията и не осъзнаваме какъв отрицателен ефект може да има това върху настроението ни.
Â
- Вместо да ядете нездравословна храна, увеличете приема на фибри, като ядете пълнозърнест хляб, зърнени храни, плодове и зеленчуци.
Â
- Можем да поговорим за някои храни, които може да изглеждат богати на хранителни вещества, като например ръжените продукти, но може да не отговарят на вашия стил на поведение... С помощта на специалист по хранене или диетолог, който да ви напътства, ще откриете какво ви подхожда и какво не. Може би ще е интересно да опитате да минете без глутен за една седмица и да видите какви промени настъпват в настроението ви.
Â
ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ: