Без значение колко добре се грижим за кожата си, с течение на времето външният ѝ вид се променя. Защо кожата ни старее и какво можем да направим, за да запазим младостта ѝ за по-дълго време?
Как и защо кадифената кожа от ранните години се превръща в кожа с петна в юношеството, защо първите бръчки се появяват на 25-30 години и защо блясъкът на кожата избледнява след 40 години? Отговорите могат да бъдат намерени, ако разберем как се създава кожата и какво причинява промените в нея.
Кожата е съставена от три основни слоя: епидермис, дерма и хиподерма.
Епидермисът е външната част на кожата. На повърхността му се намира защитен слой от епителни клетки, който се обновява чрез непрекъснато изхвърляне и заместване с нови клетки. С напредването на възрастта силата на регенерация намалява: ако на 20-годишна възраст пълната подмяна на епидермиса отнема 28 дни, то на 60 години - 50 дни, което е една от причините за загубата на свежест. В епидермиса се намират и меланоцитите - клетките, които произвеждат меланин и определят цвета на кожата.
Дермата съставлява около 90 % от дебелината на кожата и в нея се намират рецепторите за болка и регулиране на температурата, мастните и потните жлези и кръвоносните съдове. Мастните и потните жлези спомагат за образуването на "киселинната мантия" на кожата - много тънък слой от себум и вода, който предпазва кожата от инфекции, причинени от бактерии или гъбички.
За съжаление много често поради прекомерната употреба на алкални почистващи продукти като сапун тази защитна бариера променя баланса си между киселинност и алкалност, т.нар. рН на кожата. В дермата се намират и колагеновите и еластиновите влакна, които са важни за поддържане на тонуса на кожата.
Хиподермата е онзи слой, съставен предимно от мастна тъкан, който предпазва вътрешните органи и осигурява обща подкрепа за кожата.
Защо кожата старее?
Стареенето на кожата е резултат от промени и в трите слоя. Накратко, с възрастта епидермисът изтънява, колагеновите и еластиновите влакна се влошават, което води до задълбочаване на бръчките, а в хиподермата мастната тъкан се свива, което води до "увисване" на бузите.
Въпреки че всички ние имаме еднаква структура на кожата, остаряваме по различен начин и това се случва по редица причини, които могат да бъдат вътрешни или външни. Вътрешните са свързани с генетичния багаж, т.е. информацията, заложена в нашата ДНК, която определя как всеки от нас остарява. След това има хормонална активност.
Например при жените спадът в нивата на естрогена по време на менопаузата ще се отрази на външния вид на кожата, т.е. тя ще бъде по-суха и по-нестабилна. Мастните натрупвания също могат да играят важна роля. Появата на такива натрупвания под брадичката или в долната част на бузите подчертава ефекта на увисване.
Външните причини са свързани най-вече с излагането на слънце, което е най-важният фактор за стареенето на кожата,тютюнопушенето, нездравословното хранене с ниско съдържание на хранителни вещества, използването на неподходяща козметика и стреса.
Може ли да се предотврати стареенето на кожата?
Стареенето на кожата може да бъде забавено с определени мерки за грижа за кожата и начин на живот.
Ограничено излагане на слънце и използване на слънцезащитен крем
Най-добрият начин за предотвратяване на преждевременното стареене на кожата, бръчките, сухотата, загубата на еластичност и появата на хиперхромни петна е контролираното излагане на слънце. Съществува максимално ниво на натрупване на UVA и UVB лъчи в кожата, което днес можем да знаем точно с помощта на интелигентни лепенки или гривни, които ни предупреждават, като променят цвета си, когато това количество стане вредно. Препоръчително е да не се излагаме на слънце между 11 и 17 часа, когато UV лъчите са най-силни.
Хората, които работят на слънце или предпочитат да прекарват почивката си на плажа, трябва да използват кремове и лосиони със слънцезащитен фактор, подходящ за тяхната кожа (за по-тъмна кожа се препоръчва SPF 20-25, а за по-светла SPF 30 или 50). Кремът трябва да покрива всички области, които са изложени на слънце, включително лицето, ушите и скалпа при хора с много малко коса. В допълнение към лосионите за тяло на пазара има много кремове за лице, както и балсами за устни със слънцезащита.
Ежедневно почистване на кожата
Тъй като прахът, потта и други фактори оставят следи по кожата, препоръчително е всяка сутрин и вечер да почиствате лицето с подходящ за всеки човек продукт (за суха, мазна, акнеична кожа и т.н.), а тялото да измивате с вода и мек, недразнещ сапун или душ гел. Никога не си лягайте с грим върху лицето! Също така е препоръчително да спрете да използвате козметика, на която кожата не реагира добре. Ежедневно овлажнявайте кожата с подходящи продукти - например кремове с морска вода, които също помагат за намаляване на фините бръчки.
Избягване на тютюнопушенето и прекомерната консумация на алкохол
Освен многото други вредни ефекти, които тютюнопушенето оказва върху организма, този навик се отразява и на здравето и красотата на кожата. Тютюнопушенето допринася за появата и задълбочаването на бръчките и потъмняването на кожата. Прекомерната консумация на алкохол също уврежда кожата, като я дехидратира и я кара да изглежда преждевременно състарена. Ако редовно пиете алкохол, ограничете се до не повече от една чаша дневно (жени) или не повече от две (мъже).
Приемете балансирана диета
Това, което ядем, е важно не само за физическото и психическото ни здраве, но и за външния вид на кожата ни. Диетата с високо съдържание на захар, бял хляб и пържени храни състарява кожата, докато диетата, основана на питателни храни като пресни зеленчуци и плодове, може да предотврати преждевременното стареене на кожата.
Спазването на редовна програма за упражнения
Умереното движение подобрява кръвообращението и придава на кожата по-младежки вид. Избирайте видове физическа активност, които можете да извършвате лесно, в зависимост от графика и здравословното си състояние. Сред най-достъпните са ежедневните 25-минутни разходки, карането на колело и домашната гимнастика.
Борба със стареенето на кожата отвътре
Съществуват определени добавки, които са свързани с предотвратяване на стареенето на кожата и поддържане на нейното здраве. Някои от тях включват:
- Витамин С - играе важна роля в производството на колаген - протеинът, който поддържа еластичността на кожата и предотвратява появата на бръчки. Той може да се приема като добавка или да се съдържа в храни като цитрусови плодове, киви, ягоди, броколи, чушки.
- Витамин Е - има антиоксидантни свойства и помага за защита на кожата от свободните радикали, които могат да доведат до стареене. Той може да се приема като добавка или да се съдържа в храни като ядки, семена, зехтин, авокадо.
- Цинк - важен е за поддържане на здравето на кожата и помага за заздравяване на кожни лезии. Той може да се приема като добавка или да се съдържа в храни като месо, яйца, пълнозърнести храни.
- Хиалуронова киселина - естествен компонент на кожата, който спомага за нейното овлажняване. Тя може да се приема като добавка или да се съдържа в кремове и други продукти за грижа за кожата.
- Омега 3 е есенциална мастна киселина, което означава, че тялото ни не може да произвежда това хранително вещество самостоятелно и трябва да си го набавяме чрез храната или хранителни добавки. Омега 3 има множество ползи за здравето, включително за кожата, косата и ноктите. Проучване, публикувано в списание Nutrients in 2020, показва, че приемът на добавки с омега 3 може да помогне за подобряване на еластичността на кожата, нейната хидратация и намаляване на бръчките. Друго проучване показва също, че омега 3 може да помогне за предотвратяване на косопада и да увеличи обема на косата. Омега 3 има и противовъзпалителни свойства и може да помогне за намаляване на кожни възпаления като акне или екзема. Освен това омега 3 може да помогне за поддържане на здрави и силни нокти. Важно е да се консултирате с Вашия лекар, преди да започнете да приемате каквито и да било добавки, включително омега 3, за да се уверите, че няма противопоказания с други лекарства или здравословни състояния.
- Колаген: Колагенът е основен протеин за кожата, който спомага за поддържането на нейната твърдост и еластичност. Добавките с колаген могат да помогнат за повишаване на нивата на колаген в кожата и да предотвратят появата на бръчки.
- Бета-каротин: Каротиноид, който се съдържа в цветните плодове и зеленчуци и може да помогне за предотвратяване на увреждането на клетките и за поддържане на здравето на кожата.
- Коензим Q10: Естествено произвеждано от организма вещество, което спомага за производството на енергия и предпазва кожата от оксидативен стрес.
Пийте вода
Правилната хидратация е от съществено значение за здрава и сияйна кожа. Пийте много вода и използвайте овлажнител, за да поддържате кожата си хидратирана и еластична.
Обърнете се към билките против стареене
Има някои билки, които могат да помогнат в борбата със стареенето на кожата благодарение на активните си съединения като антиоксиданти и флавоноиди. Някои от тези билки включват:
- Алое вера - съдържа антиоксидантни и противовъзпалителни съединения, които помагат за поддържане на здравето на кожата и намаляване на бръчките.
- Зелен чай - съдържа мощни антиоксиданти, наречени катехини, които могат да помогнат в борбата със стареенето на кожата и да намалят възпаленията.
- Нар - съдържа антиоксиданти, наречени полифеноли, които могат да помогнат за предпазване на кожата от оксидативен стрес и UV радиация.
- Лайка - съдържа противовъзпалителни съединения и антиоксиданти, които могат да помогнат за намаляване на възпалението и за предпазване на кожата от слънчево увреждане.
- Гинко билоба - съдържа мощни антиоксиданти, които помагат за защита на кожата от свободните радикали и подобряват кръвообращението на кожата.
Важно е да се консултирате с лекар или специалист, преди да приемате каквито и да било добавки или да започнете нов хранителен режим, тъй като те могат да взаимодействат с други лекарства или да са противопоказани при определени здравословни състояния.
Посетете вашия козметик
Ако сте недоволни или неудовлетворени от стареенето на кожата си и това ви тревожи прекомерно, преодолейте предразсъдъците си, защото има няколко естетични терапии, които могат да помогнат в борбата със стареенето на кожата. Някои от най-популярните включват:
- Лазерни процедури - Лазерите се използват за подобряване на структурата и външния вид на кожата. Те могат да помогнат за намаляване на бръчките, пигментните петна и други признаци на стареене.
- Инжекции с хиалуронова киселина - Тези инжекции могат да помогнат за запълване на бръчките и възстановяване на обема на лицето, загубен с напредването на възрастта.
- Ботокс - Ботоксът се използва за намаляване на видимостта на мимическите бръчки, като тези на челото и около очите.
- Плазмотерапия - Тази терапия включва вземане на кръв от пациента, обработването ѝ до отделяне на богата на тромбоцити плазма и след това инжектиране на тази плазма в проблемната област.
- Химически пилинг - Тази процедура включва прилагане на химикал върху кожата, който премахва горния слой мъртви клетки и стимулира растежа на нови клетки. Това може да помогне за подобряване на текстурата и яркостта на кожата.
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Стратегии за поддържане на остротата на ума
- 12+ техники и методи за релаксация, които ще ви помогнат да се отървете от стреса и тревожността
- Лечение с билки при атеросклероза
- 25 трика за отслабване без усилие
- Пушите и пиете ли кафе сутрин на гладно? Ето как ви се отразява този навик
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- 6 препоръки за лечение на инсулинова резистентност
- Как да увеличите приема на протеини
- Как да се отървем от желанието за сладко
- Студени душове: ползите за здравето са безброй. Ето 10 от тях, които трябва да запомните!
- Как да започнете да се упражнявате и да не се отказвате след няколко дни