Всеки родител или отглеждащ дете полага всички грижи да предотврати боледуването на малките деца. Хомеопатични лекарства, витамини, имуностимулатори се харчат като топъл хляб целогодишно с единствената надежда да предпазят малчуганите от ежемесечните хреми, кашлици и грипове.
Но ето че Американското дружество по гастроентерология „Америкън джърнъл ъф гастроентероложди" публикува свое изследване, което доказва, че децата, които се отглеждат в изрядно чисти домове, са изложени на по-голям риск от инфекция на чревния тракт и че когато в ранна възраст децата са изложени на малко вируси, бактерии и други микроорганизми, се увеличава рискът от неадекватна реакции от страна на тяхната имунна система.
Заболяването, което развиват децата, живеещи в стерилни условия - IBD, спада към групата на хроничните чревни възпаления, предизвикващи болки в корема и диария. Смята се, че тези състояния са резултат от свръхреакция, при която организмът наранява тъканта на собствения си чревен тракт. Учените са изследвали възможността инфекцията да е обусловена от прекалено високата хигиена.
Т. нар. „хигиенна хипотеза” беше формулирана за първи път в края на 80-те години на миналия век като едно от обясненията за увеличаването на алергиите в развитите страни.
Изследванията са доказали, че има по-малка вероятност за развитие на алергии при малките деца, които посещават детски градини и изложени в по-голяма степен на вируси и други микроорганизми, отколкото за техните връстници, които растат без деца около тях.
Екип от медицинския център “Хадаса” към университета в Ерусалим също е изследвал връзката между риска от чревни възпаления и хигиенните условия, при която се отглеждат децата. При проучването са отчетени и фактори като броя на децата в семейството и реда на тяхното раждане, дали семейството живее в град или на село. Смята се, че условията за живот на село са по-малко хигиенични отколкото в града.
Учените са изследвали почти 400 хиляди тийнейджъри, като на 768 от тях е била поставена диагноза инфекция на чревния тракт /IBD/. При децата с по един брат или сестра рискът от заболяване се е оказал три пъти по-висок, отколкото при тези с 5 или повече братя и сестри. Установено е, че тийнейджърите, живеещи в градска среда, са с 38 процента по-застрашени от инфекции, отколкото техните връстници в селските райони.
За пореден път медицината ни изумява с противоречивите си твърдения. Все пак, нищо прекалено не е на добро.
Силва Коен
чудеса.нет
ПО-НОВИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Да живееш 10 години на летище /без Том Ханкс/
- Кълбовидната мълния - електричество или мислещ звяр
- Привилегировани сте да живеете в американски екшън
- Спасете очите си
- Заблеело ми агънце за лесни жени и богати мъже ...
ПО-СТАРИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ:
- Пречат ли ви кофите за боклук?
- Шестте фази на важния проект!
- Котката планира да ви убие - доказателства!
- Kсеноглосията - способността да говорим език, който не сме чували
- Потентността на българина – на теория и на практика